Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Özlediğim Medya

13.01.2010 21:53
Başbakan Erdoğan, Moskova ziyareti dönüşünde açıklamalarda bulundu. Erdoğan Türkiye-Rusya arasında yeni anlaşmalarla birlikte İsrail ile yaşanan krize yönelik sorulara cevap verirken medyanın tavrına alkış tuttu.

Başbakan Erdoğan, rusya ziyareti sırasında işadamları ve orda okuyan öğrencilerle görüştüğünü, daha sonra Rusya Cumhurbaşkanı Medvedev ile yapılan görüşmeyi anlattı. Erdoğan, Medvedev ile görüşmede, İran Afganistan, Kafkasya gibi bölgedeki konuları ele aldıklarını söyledi. Ayrıca Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi ekonomik tüm konuları ele aldıklarını dile getirdi. Erdoğan Rusya ziyareti sırasında bakanların mevkidaşları ile yaptıkları görüşmeleri anlattı.

RUSYA İLE 100 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET HEDEFİ

Erdoğan, Rusya ile 38 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahip olduklarını kriz yüzünden yüzde 40'lık bir düşüş yaşandığını, ancak önümüzdeki 10 yıl için 100 milyar dolarlık bir hedef koyduklarını söyledi.

Erdoğan, Medvedev ve Putin ile görüşmesinde vizelerin kaldırılması konusunu aktardığını, iki liderin de konuya sıcak baktığını ve bu konuda çalışmaların başlatılması talimatını verdiğini söyledi. Erdoğan, Medvedev'in Türkiye'ye ziyareti sırasında yeni anlaşmalar yapılacağını, Rusya'nın Almanya ve Fransa ile yaptığı anlaşmamın bir benzerini Türkiye ile yapacağını açıkladı.

Erdoğan, Nükleer santral kurulmasına yönelik Türk ve Rus tarafının teknik çalışmaları başlattılar. Bu yılın ortasına kadar teknik çalışmanın süreceğini belirterek, hükümetler arası mutabık kalınması halinde nükleer projenin fiilen devreye gireceğini söyledi.

İSRAİLDEN GELEN CEVAP

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Türkiye'ye özür mektubu göndermesiyle ilgili olarak, ''Bu konuda Dışişleri Bakanlığımızın basın açıklamasını yapmış olması lazım. Bana uçakta konuyla ilgili bilgi geldi. Dışişleri Bakanlığımız da açıklamayı yaptı. Ve diplomatik olarak beklenen cevabı, istediğimiz cevabı aldıklarını söylediler. Mektupların içinde de özür beyanı geçiyor, bunu da ifade ettiler''

ERDOĞAN'DAN İSRAİL'E TAVSİYE

Erdoğan,  Türkiye Cumhuriyeti olarak 1923'ten itibaren 86 yıllık bir devlet olduğunu geçmişi ise asırlara dayandığını, Türkiye ile ilişkilireni sürdürenler bunu dikkate almalı ve ilişkilerini ona göre kurmaları gereklidir. Bir başbakan olarak İsrail'e ziyaretimi yaptım. İsrail dönüşümde bazı şeyleri açıkladım. O günden bugüne kin nefret birşey gütmedik. Ancak 2009 yılında müessif olay yaşandı. Bu kimin nerde durduğunu gösterdi.  Ben son olayda Türk medyasının durduğu nokta benim bir başbakan olarak özlediğim noktadır. Bu birliktelik bu beraberlik Türkiye'yi çok farklı ve olumlu yerlere taşır. Bu beraberlik olduğu sürece nelerin değişebileceğini hep birlikte gördük. Bunu  siyasi askeri ekonomik her alanda başarmamız lazım. Siyasi partileri de birbirine vurdurmamak lazım.  Sadece siyase partilere işi yüklememek gerek.

İsrailli bakanın hafta içinde Türkiye ziyaret olacak. bu ziyarette Dışişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı ile görüşmeleri olacak. İsrail'in daha adil ve barıştan olması lazım. Filistin ile ilişkilerinde biz olayların yaşanmamasın dan yanayız istediğimiz budur.

DİKTA REJİMİ BÖYLE Mİ OLUYOR

Dikta rejimi yaklaşımıyla ilgili Erdoğan, Türkiye'de hiçbir dönemde yaşanmayan bir demokratik süreç var. Burada oturup konuşuyoruz  dikta rejimlerinde bunlar sirariş üzerine olur. Burada isteyen istediğini soruyor. Baykal'a göre AK Parti oylarını düşürmüş CHP ve MHP'nin oyları yükselmiş o zaman niye endişe ediyor beklesin 1.5 sene sonrasında oyları daha da düşecek niye telaşa düşüyor. Bunların hepsi birer hezeyandır. Ak Parti  açık ara öndedir. Türkiye'de erken seçim olmayacak. Türkiye normalleşme sürecine girmiştir. Ak Parti iktidarları seçimi zamanında yapılmasını onlara öğretiyor.

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri