Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Medya manav kasap geziyor

12 Mayıs 2008 / 03:42
Kanal D haber manavda, Show haber kasapta, Star haber pazarda.

Aristoteles, gözlemden kaynaklanan bir felsefe yaklaşımının kurucusuydu. Onu hocası hakkında söylediği "Platon benim için azizdir, ama hakikat daha azizdir." sözüyle hatırlıyoruz.

Bunu aklımıza getiren ise her gün onlarca haberle evimize giren televizyonlar, birinin ak dediğine diğerinin kara dediği medyamız, camlarından karamsarlık akan ekranlar. Çarşamba günü Kanal D ve Show haberde izlediğim evlere şenlik iki haberi anlatınca eminim bana hak vereceksiniz. Kanal D ekonomi ile ilgili bir haber için veri olarak Çankaya Köşkü'ne 700 m uzaklıktaki manavı seçmiş. Bizim takıldığımız, manavın Köşk'e yakın olması değil, haberin veriliş biçimi. M. Ali Birand'ın bağlandığı muhabirin, zam haberi için gittiği manavda söylediklerini dinlerken kıyametin o akşam, bilemediniz yarın kopacağı hissine kapılıyorsunuz. Muhabirin yanındaki ekonomi uzmanı ise etiketlere bakarak söyledikleri tam ibretlik: 'Bakmayın şimdi ucuz olduğuna, yarın hepsi zamlanır.'

Show haberde ise 'Yaşlı hayvan eti yediriyorlar' başlığını görünce biraz düşündükten sonra ancak toparlayabiliyorsunuz hafızanızı. Burada neden bahsedildiğini anlamanız için haberin sonuna kadar beklemeniz gerekmiyor. Hayvanda sorun yok, mesele yaşlı olması; ama bugüne kadar sırf yaşından dolayı zararlı diye itlaf edilen hayvan var mı bilmiyoruz. Yine bir yetkiliye uzatılıyor mikrofon. Anlatıyor hacı baba. 'Sağlık elden gidiyor. Dikkat edin!' diyor da ne hikmetse vatandaşın kasaptan et alırken yaşlı mı genç mi olduğunu nasıl anlayacağını ya da yaşlı hayvan etinin ne mahzuru olduğunu bir türlü söylemiyor. Kuraklık, gıda sorunu olduğu ve acil önlem alınması gerektiği tabii ki doğrudur. Buna önlemler mutlaka alınmalıdır. Ancak olmayan şeyleri haber yapmanın kimseye yararı olmaz.

Zaman - Oytunç Başar

Bu haber toplam 1068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri