Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aleviler Erbil'e Çok kızacak

07.10.2010 00:06
İzmir'de Alevilerden Mehmet Ali Erbil'e yumurtalı tepki.

Aleviler, ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil'i programında sarf ettiği sözler nedeniyle protesto etti. Eyleme, Alevi Bektaşi Federasyonu Derneği Ali Belkıs da katıldı. Erbil'e 'müsvedde' diye hitap eden Belkıs, "Ona bu lafları etmek düşmez. O gitsin Kıbrıs kumarhanelerinde, plajlarında yapması gerekenleri yapsın." dedi.

Şovmen Mehmet Ali Erbil'in programında "Mum söndü mü yapıyoruz burada?" sözlerine tepki gösteren Alevi Dernekleri üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, akşam saatlerinde Eskişehir Yolu'nda bulunan Doğan Medya Center önünde toplandı.

Grup adına açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Derneği Belkıs, Alevilerin, çirkin saldırıyı kınamak için Türkiye'nin her tarafında ayaklandığını belirtti.

Mehmet Ali Erbil'in sözlerini "modern çağda yapılmış bir karalama" olarak nitelendiren Belkıs, "Bugün Çarkıfelek programında Mehmet Ali Erbil denilen müsvedde -eski alışkanlıklardan olsa gerek- Muaviye'den, Yezid'den, Nizamül Mülk'den, Ebu Suud Efendi'den miras aldıkları bir karalamayı bu modern çağda yineledi. Ve Alevilerin 'mum söndü yaptığını' ima eden cümleler kurdu. O dakikadan bu yana sadece Aleviler değil, Sünniler, demokratlar, laik insanlar, vicdan sahibi insanlar bütün Türkiye'de teyakkuz halindeler ve bu saldırıyı nefretle kınadılar, kınıyoruz." diye konuştu.

"ERBİL, KIBRIS'A PLAJLARA GÖNDERİLSİN"

Erbil'in şovmen olduğuna dikkat çeken Belkıs, sunucuyu Kıbrıs'ta kumar ve plajlara gitmeye davet etti.

Belkıs, şöyle konuştu: "Mehmet Ali Erbil bir şovmendir, bir hokkabazdır, bir madrabazdır. Ona bu lafları etmek düşmez. O gitsin Kıbrıs Kumarhanelerinde, Kıbrıs plajlarında yapması gerekenleri yapsın."

Star TV'nin konu hakkında gereken hassasiyeti göstereceğini inandığını ileten Belkıs, Erbil'in bir an önce Kıbrıs'a gönderilmesi gerektiğini imalı bir şekilde kaydetti.

"BİZ KARDEŞLİK DEDİKÇE BİRİLERİ HUZURUMUZU BOZUYOR"

Belkıs, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bir kardeşlik dedikçe, barış dedikçe, insan hakları dedikçe, Sünniler-Aleviler, Türkler-Kürtler birbirimizi anlayalım, dinleyelim, sevelim sevilelim, empati yapalım, kardeş olalım dedikçe, kimi sevgisiz, kimi seviyesiz, kimi sevimsiz insanlar bu tür söylemleriyle barışımızı kardeşliğimizi ve huzurumuzu bozmaya çalışmaktadırlar."

BİNAYA SALDIRDILAR

İzmir'de yaşayan Aleviler, Star TV'de canlı yayınlanan 'Çarkıfelek' isimli programda ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil'in Alevileri ima ederek sarf ettiği sözlere sert tepki gösterdi. Grup içinden bazı eylemciler binaya yumurta attı. Doğan Yayın Holding bünyesindeki kuruluşların bulunduğu bina önünde sıkı önlem aldı.

Akşam saatlerinde Doğan Yayın Holding bünyesindeki kuruluşların bulunduğu bina önünde toplanan Alevi Kültür Dernekleri, Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri ve Alevi Kültür Dernekleri Gençlik Hareketi'ne mensup yaklaşık 200 kişilik grup, 'Mehmet Ali Erbil şaşırma, sabrımızı taşırma', 'Yezit zihniyetine lanet olsun' sloganları attı.

Grup, Şehitler Bulvarı'ndaki binanın önüne Alevi derneklerine ait pankartları asarak yaklaşık 1 saat boyunca protestolarını sürdürdü. Polis taşkınlık yaşanmaması için bina önünde güvenlik önlemi aldı.

Burada Aleviler adına basın açıklaması yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel, "Bu memlekette bu zihniyeti kazımamız gerekiyor. Bu bir ahlaksızlıktır, bu bir meslek suçudur." diyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin savcılarını soruşturma açmaya davet etti.

Gerekli yasal işlemleri, başvuruları yarından itibaren başlatacaklarını; dava açma haklarını yarın sabahtan itibaren kullanacaklarını ifade eden Özel, gerekenlerin yapılacağını, haklı protestolarını Alevilere yakışır şekilde dile getireceklerini ifade etti.

Mehmet Ali Erbil'in ahlaksızlık ettiğini kaydeden Aleve Kültür Dernekleri Genel Başkanı Özen de, "Her ne kadar Mehmet Ali Erbil, ahlaksızlık etse bile biz onun annesini annemiz sayarız, kız kardeşlerini bacımız sayarız. Kendisini bu aileye yakışmayan ahlaksız sayarız. O yüzden biz kendimize yakışanı yapacağız. Biz kendimizi inancımızdan aldığımız ahlakla besliyoruz. Biz bu alemde elsiziz, dilsisiz, belsiziz; ama adam gibi gezeriz. İnsan gibi gezeriz, ahlakımızı da korumasını biliriz." şeklinde konuştu.

Tepkilerinin sebebinin Star TV'de yayınlanan 'Çarkıfelek' isimli programda Mehmet Ali Erbil'in Erzincan'la canlı bağlantı yaptığı sırada sarf ettiği, ''Orada ne yapıyorsunuz, mum söndü mü yapıyorsunuz?" şeklindeki sözleri olduğunu da belirten Özer, olayların bu sözler üzerine büyüdüğünü belirterek, "Nedeni budur. Güner Ümit'ten seneler sonra Mehmet Ali Erbil yaptı. Fark etmiyor." ifadelerini kullandı.

Gazete binası önünde polis ekipleri sıkı güvenlik önlemi alırken, grup içerisinde bulunan bazı eylemcilerin binaya yumurta atması ortamı gerdi. Sloganlar atan grup polisin uyarısı üzerine dağıtıldı.

Alevi vatandaşlar, eylem için yarın saat 11.30'da Konak'taki eski Sümerbank binası önünde basın açıklaması yaparak tekrar tepkilerini dile getireceklerini ifade ettiler.

Çarkıfelek programının sunucusu Mehmet Ali Erbil daha önce Star TV'de yayınlanan bir evlilik programında da kendine eş adayı arayan 80 yaşındaki bir kişiye, "Ben Kızılbaş mıyım ki?" sözlerini kullanmış ve Alevilerin tepkisine neden olmuştu.

Yıllar önce de, şovmen Güner Ümit'in televizyon programında Alevilere yönelik sözleri büyük tepki çekmişti.
 

Bu haber toplam 5946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri