Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet Fırat hayali ihracat yaptı

25 Eylül 2008 / 15:16
Tartışmada ikinci tur. Söz CHP'li Kılıçdaroğlu'nda. Fırat Kılıçdaroğlu'nun iddilarının ispatını istiyor
Kılıçdaroğlu iddiam şuydu: "AKP'li Fırat'ın ortağı olduğu MENAS şirketi hayali ihracat yaptı mı?" dedim. Fırat Hayır böyle bir şey yok dedi.

MENAS Mersin'de kurulu. İhracat yapıyor. Bunun içinde KDV iadesi, yada merkez bankasından teşvik alıyor. Bir olay oluyor ihracat yapılıyor fakat ihracattan sonra beklenen dövizler Türkiye'ye gelmiyor. Olaya bir arkadaş Hazine Kontrolörü Orhan Tur olayı soruşturuyor. Düzenlediği rapor sonucunda diyor ki:

İhracat yapılmış gibi gösteriliyor. Döviz gelmiyor. Dövizi içerden topluyorlar. Mersin'de toplanan hesaba yatırıyorlar. Böyle olduğu için merkez bankası'na götürüyorlar ve teşviki alıyorlar.

Bu iş MENAS yönetim kurulu başkanı'na soruluyor. Biz bu konuda Merkez Bankasını mahkemeye verdik. Haksız bir işlemle karşı karşıyayız ve bu parayı alacağız diyor.

Dava açılıyor. Mersin İdare Mahkemesi'nde. Sonucunda son paragrafta “İhracata ödenen parasal ihracat teşviklerine dair, gerçekte ihracat işlemi yapmadan para transferleriyle" diyor...

Firma karara itiraz ediyor.

KARARI DANIŞTAY DA ONAYLADI
MENAS A.Ş davalı idarenin eksik ve yanlış soruşturmasının birleşmesi sonucu deyimi yerindeyse hayali ihracat yapan bir ticari kişilik haline getirilmiştir diyor. İtiraz ediyor. İtiraz Danıştay'a gidiyor. İstemin özeti aynen şöyle:

İhracata ödenen parasal teşviklerden olan primin, gerçekte ihracat yapmadan para transferleriyle, haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıkıyor.

Gecikme faiziyle birlikte geri istenilmesine karar veriliyor.

Karar usul ve hukuka uygun olup, dilekçe de ileri sürülen temyiz nedenleri kararın bozulmasını gerektirecek nitelik görülmeden onanmasına karar verilmiştir diyor.

Bunlar yapıldığı dönemde Sayın Fırat yönetim Kurulu başkanvekiliydi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri