Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haberal Krizi Çözülüyor

31.03.2010 13:25
Ergenekon'un yöneticisi olmakla yargılanan Haberal'ın yılan hikayesine dönen ve hukuk önünde eşitlik ilkesini ayaklar altına alan savunma krizi çözüldü.

Ergenekon'un ‘üst düzey' yöneticisi olmakla yargılanan Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın yılan hikayesine dönen ve hukuk önünde eşitlik ilkesini ayaklar altına alan savunma krizi çözüldü.

10 ayı aşkın bir süredir İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü'nde tedavi gördüğü iddia edilen Haberal,önümüzdeki pazartesi günü hastaneden video konferans yöntemiyle savunma yapacak.

13. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Köksal Şengün, gazetecilerin konu ile ilgili sorularını cevapladı. Şengün, sanık Haberal'ın savunmasının alınması alınması için gerekli olan teknik hazırlıkların tamamlandığını açıkladı. Haberal,yattığı odaya kurulacak sistem ile duruşmaya katılacak ve mahkeme heyetine savunmasını verecek. Haberal savunma yaparken yanında avukatları ve mahkeme heyetinden bir hakim de hazır bulunacak.

ARALIKLARLA  1 SAAT

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü'ne Haberal'ın mahkemeye gelip ifade verip veremeyeceğini sormuştu. Hastane ve mahkeme arasındaki yazışmalar ve sağlık raporları dikkate alınarak Haberal'ın hakim karşısına çıkmasının mümkün olmadığı bildirilmişti. Hastane yetkilileri, Mehmet Haberal'ın ifadesinin video konferans yöntemiyle hastane şartlarında belli aralıklarla 1 saat süreyle alınabileceğini belirtmişti.

BAŞSAVCI: MÜMKÜN DEĞİL

Mahkeme, hastanenin yazısı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazarak, Haberal'ın ifadesinin alınması için mahkeme salonunda teknik donanım olup olmadığını sormuştu. Mahkemeye cevaben giden İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı imzalı yazıda şunlara yer verilmişti: “Başsavcılığımız teknik elemanlarından alınan bilgilere göre, şu an için Silivri'de video konferans yoluyla ifade alma imkanının teknik olarak mümkün olmadığı anlaşılmaktadır.''

DURUŞMAYA KATILAMAZ

Haberal'ın sağlık durumuyla ilgili mahkemeye gönderilen 7 Ocak 2010 tarihli raporda, şüphelinin sağlık durumunun halen düzelmediği bildirilmişti. Raporda, “Hastanın vazospastik anginası, ciddi kardiyak aritmileri, hipertiroidisinin ve psikiyatrik durumunun tetikleyebileceği ciddi aritmiler gözönüne alındığında duruşmaya katılması uygun değildir” denilmişti.

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri