Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu İşlerin İçyüzü Nedir?

03.02.2010 22:31
Ne oluyoruz, nereye gidiyoruz? Bunların mânâsı nedir?

1. Camilerde, mafsallardaki kireçlenme veya bazı sağlık sebepleriyle secde edemeyen ve oturamayanlar için bir iki tabure veya sandalye bulunurdu. Şimdi bunların çoğaltılması için sinsice bir faaliyet başlatılmıştır. Kimler tarafından, niçin? (Secde etmeye imkânı olduğu halde secde etmeyen kişinin namazı kabul olmaz. Secde namazın zarurî rükünlerindendir, farzdır.)

2. Bazı şehirlerde imam ve müezzinlere baskı yapılarak, cumanın farzından sonra sünnet ve zuhr-i âhir namazı kılınması engellenmek istenmiştir. Cemaat ile tartışmalar, gerginlikler yaşanmıştır. Fıkıh kitaplarımızda, meselâ ÖmerNasuhi Bilmen'in Büyük İslâm İlmihali'nde cumadan sonra 4 rekat sünnet, 4 rekat ihtiyaten zuhr-i âhir, 2 rekat vakit sünneti kılınması gerektiği bildirilmektedir. Bu namazları kimler niçin engelliyor? Amaçları nedir? İlhamlarını nereden alıyorlar?

3. BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) kapsamında Fas'ta ve Mısır'da olduğu gibi ülkemizde de bin kadar kadın vaiz (vaize), kadın müftü yardımcısı tayin edilmiştir. Bunun amacı nedir?

4. Büyük bir vilayetimizin kadın müftü yardımcısı bir seminerde, Buharî-i şerifte geçen bir hadis için "Peygambere söyletmişler" demişti. Bir müftü yardımcısı böyle bir lâf edebilir mi? Diyanet bu konuda ne yapmıştır? Niçin suskun kalmaktadır?

5. Çok büyük bir şehrimizde genç vaizelerden, genç Kur'ân kursu hanım öğretmenlerinden oluşan bir koro kurulmuştur. Bu hanımlar ilahîler okumaktadır. İslâm dini, Şeriat ve fıkıh genç kadınların erkeklere ilâhî hanendeliği yapmasına izin ve cevaz veriyor mu? Diyanet bu konuda ne düşünmektedir?

6. Son yıllarda ortaya bir İslâm Feminizmi atılmıştır. Feminizmin İslâm'a, Kur'ân'a, Sünnete, Şeriat ve fıkha uymayan, ters düşen tarafları vardır. Birçok gayr-i müslim, çağdaş, açık kadın bile feminizmi reddetmektedir. Diyanet bu konuda ne düşünmektedir?

7. Harran'da Kazimiye medresesinde bundan birkaç yıl önce çeşitli kiliselere mensup papazlar (Süryanî, Katolik, Protestan), aralarında bir de Diyanet mensubu sarıklı bir hoca hep birlikte diyalog toplantısı yapmışlar, bir ara çanlar çalmış, ezanlar okunmuş ve papazlarla Diyanet sarıklısı (bir vilayet müftüsü) medresenin havuzu üzerine kurulmuş derme çatma salaş köprüden mutantan bir şekilde geçmişlerdir. Bunun sembolik mânâsı, üç hak din vardır ve bunların mensupları Sırat köprüsünden geçerek Cennete gireceklermiş...

Yukarıda yedi madde yazdım. Şimdi soruyorum: Ne oluyoruz, nereye gidiyoruz? Bunların mânâsı nedir?

Benim bir Müslüman olarak bu soruları ilgili ve sorumlu şahıs ve kurumlara yöneltmemden ve açık cevaplar istememden tabiî ne olabilir?

İslâm dünyasının çeşitli ülkelerindeki icazetli müftülere, din âlimlerine, fakihlere Türkiye'de olup bitenler anlatılsın ve onlardan da fetva istensin.

Harran'daki medresede çalınan çanlar hepimiz için çalıyor.

Çanlar onlar için çalmıyor, bizim için çalıyor.

Bütün bu işler bedava mı oluyor, yoksa bu faaliyetlerin bir bütçesi mi vardır?

AKP içinde beş vakit namaz kılan dindar politikacılar bulunmaktadır. Selâm ve hürmetlerimi sunarak onlara da soruyorum: Bu işlerin mahiyeti nedir? İçyüzü nedir?Bunların ilhamı İslâm dünyasından mı geliyor, yoksa Avrupa ve Amerika'dan mı?

1400 yıl boyunca müftülere kadın yardımcı verilmemiş de şimdi niçin buna ihtiyaç görülmüştür?

Gerçekten böyle bir ihtiyaç var mıdır?

Bu anlattığım etkinliklerle Dinlerarası Diyalog cereyanı arasında bir irtibat var mıdır?

Bu faaliyetler Fazlurrahman Tarihsellik mezhebi mensuplarının işi ve marifeti midir?

Cevap arıyorum ve bekliyorum. Çok açık, çok seçik, çok samimî, çok şeffaf cevaplar.

Evet çanlar bizim için çalıyor...

Açık, şeffaf, seçik, samimî şekilde cevap vermezlerse, ilgili ve sorumlulara hakkımı helâl etmeyeceğim.

(İkinci yazı)

ÇOK DİKKAT EDİN

1. Dikkatli, şüpheci, araştırıcı, hattâ biraz vesveseli olun ve domuz etli, yaban domuzu etli, eşek etli (Hepsi de haramdır) sucuk ve köfte yemeyin.

2. Televizyonunuzun önüne büyük ve derin yalak gibi bir şey koyun. Bazı kanalların çok beğenilen, çok izlenen programlarından akacak fuhuş, zina, müstehcenlik, işret, çapkınlık, günah pislikleri bunun içine aksın, doldukça boşaltırsınız. Evin içini kaplayan pislik kokusunu bastırmak için de tütsü yakmayı ihmal etmeyin.

3. Aman çok dikkatli olun. Sokaktaki kavgayı ayırayım derken canınızdan olabilirsiniz.

4. Durakta vasıta beklerken dikkatli olun, sarhoş bir sürücü son süratle durağa dalıp, bekleyenleri biçebilir. Bunların içinde siz de olabilirsiniz.

5. Dikkatli olun beyaz, daha beyaz, bembeyaz, en beyaz ekmek yemeyin. Uzun vadeli intihar etmiş olursunuz.

6. Dikkatli olun, yerden ısıtmalı camilerdeki sıcak zeminler üzerinde fazla oturmayın. Elektro manyetik alan sizi feci şekilde hasta edebilir.

7. Çok dikkatli olun, başınızda sizinle vazifeli iki katip vardır.Biri iyiliklerinizi, yararlı işlerinizi, öteki kötülüklerinizi, günahlarınızı yazar. Kimse görmeden şu işi yapayım demeyin sakın.

8. Dikkat edin, başkaları için kuyu kazmayın, içine kendiniz düşersiniz.

9. Sağ eliniz çok dikkatli olsun. Bu elinizle bir hayır yaparken sol elinizin haberi olmasın.

10. Sakın bir Müslümanı, onda olan bir ayıpla ayıplamayın. Peygamberimiz "Müslüman kardeşini, onda olan bir ayıp dolayısı ile ayıplayan kişinin canını, Allah o ayıbı ona vermeden almaz" buyurmuştur.

11. Zekat konusunda çok dikkatli olunuz. Zekatınızı Kur'ân'ın, Sünnetin, icmâ-i ümmetin, fıkhın gösterdiği ve bildirdiği şekilde hak sahiplerine ödeyiniz. Zekat bezirgânlarına kaptırmayınız.

12. Kendinizi imtihan ediniz. Birinci soru: Allahü Teâlâ'nın sıfatlarını say...Allah'ın 14 sıfatını sayamazsanız, aynanın karşısına geçin ve ona doğru tükürün.

13. İkinci soru: Peygamberin beş sıfatını say...Sayamazsanız hemen aynaya koşun ve yine tükürün. Tüh tüh tüh...

 

Bu haber toplam 1486 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri