Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mekke Medine dışına çıkmak YASAK

27.10.2009 20:23
Ziyaretçilerin Mekke, Medine ve Cidde dışına çıkmalarını yasaklayan Suudi hükümeti, yasağa uymayanlara para ve hapis cezası uygulayacağını duyurdu.
Suudi Arabistan, hacı adayları ile umrecilere Mekke, Medine ve Cidde gibi ibadetin zorunlu kıldığı yerler dışında seyahat etme yasağı getirdi. Zorunlu bölgelerin dışına çıkan hacı adayları ve umrecilerle birlikte onları götüren seyahat acentelerine hapis, para ve taşıtlara el konulması gibi cezalar verilecek.

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayanarak hacı adaylarını taşıyan Türk seyahat acentelerine uyarı yazısı gönderdi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) aracılığı ile acenteleri bilgilendiren bakanlık, umreci ve hacıları Mekke, Medine ve Cidde arasındaki zorunlu seyahatleri haricinde başka bölgelere götürenlerin iki yıl hapis ile 100 bin Sar (26 bin ABD Doları) para cezasına çarptırılacağını kaydetti. Cezaların yolcu sayısına göre uygulanacağı, mülkiyet durumuna bakılmaksızın araçlara el konulabileceği belirtildi. Ayrıca belirlenen seyahat güzergahı dışına çıkanlarla bunlara yardımcı olanların 7 günden 30 aya kadar hapis ile 300 Sar`dan (80 ABD Doları) 25 bin Sar`a (6 bin ABD Doları) kadar para cezasına mahkum edileceği vurgulandı.
Bu haber toplam 18422 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri