Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memati'ye yargıtay şoku

11.01.2010 13:33
Kurtlar Vadisi dizisinin efsane karakteriyle ilgili Yargıtay kararı çıktı

Yargıtay, yerel mahkemenin "Çocuklara Memati adı konulamaz" kararını onadı.

Yargıtay da "Memati" adına "Hayır" dedi. Çocuklarının isimlerini "Polat" ve "Memati" olarak değiştirmek isteyen aile, yerel mahkemenin kısmen "Hayır" kararıyla şok yaşamıştı. Üsküdar 2. Asliye Hukuk mahkemesinin "Polat" adını uygun bulan ancak "Memati" isminin konulamayacağı ile ilgili kararının temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay, mahkemenin verdiği kararı onadı. Böylece Türkiye'de çocuklara "Memati" adının konulamayacağı ile ilgili mahkeme kararı kesinlik kazanmış oldu.

İLGİNÇ DAVANIN GEÇMİŞİ

Cüneyt Torun ve Nuray Torun adlı çift "Anıl" ve "Arda" adlı çocuklarına "Polat" ve "Memati" isimlerinin verilmesi istemiyle mahkemeye başvurdu. Üsküdar 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada isteme ilk itiraz Cumhuriyet Savcısından geldi.

Savcı Ersoy Yüce talep edilen isimlerden "Memati"nin Arapça olduğunu, ölüm yada ölümcül anlamı taşıdığını, ismin çocukları ileride zor duruma düşürebileceğini, bu nedenle de genel ahlaka aykırı olduğunu düşündüğünü belirterek ve talebin yerine getirilmemesini istedi. Yargılama sonunda Mahkeme de savcının görüşüne katılarak aynı gerekçeyle "Memati" isminin çocuklara konulamayacağına karar vermişti. Yargıtay'ın onamasıyla yerel mahkemenin kararı kesinlik kazandı

Bu haber toplam 2418 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri