Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memurun Disiplin Cezası da Affediliyor

02.12.2010 05:18
Geçtiğimiz hafta Meclis Genel Kurulu'nda gönderilen Torba Kanun ile binlerce memuru ilgilendiren disiplin cezalarına yargı yolu açılıyor ve disiplin affı getiriyor. Yapılacak değişikliğin içeriği şöyle:

 

Bilal Çiftçi'nin haberi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 135'inci maddesinde yapılacak değişiklikle disiplin cezalarına itiraz edilebilecek, yargıya da gidilebilecek. Düzenlemeye göre, disiplin amirleri tarafından verilen cezalara karşı Disiplin Kurulu'na, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı Yüksek Disiplin Kurulu'na itiraz edilebilecek. İtiraz mercileri, 30 gün içinde kararlarını verecek.

Maddede yapılan düzenleme ile "Disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvurulabilir" düzenlemesi de getiriliyor. Tasarıyla disiplin affı da getiriliyor.

YARGI YOLU AÇILDI

Tasarıda yer alan madde ile "Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce olumsuz sicil almış olan memurların itirazları ve bu itirazların sonuçlandırılması, 657 sayılı kanunun, bu kanunla değiştirilen veya yürürlükten kaldırılan hükümlerine göre sonuçlandırılır" düzenlemesi konuldu. Düzenlemeye göre disiplin cezası almış memur veya memurluktan atılmış kişiler yargıya müracaat ederek cezalarının kaldırılmasını isteyebilecek.

BUGÜN

Bu haber toplam 2152 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri