Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memura kötü, vatandaşa iyi haber

18.10.2009 01:16
Maaş zammını artırmak için sokak eylemlerine başlayan memura Maliye’den müjde gelmedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki yıl memur maaşlarına yapılacak zammın daha önce açıklandığı gibi yüzde 2,5 artı 2,5 olacağını, ilave artışa gidilmeyeceğini bildirdi.

ÖTV DE DÜŞMEYECEK

Bu zamlarla halen bin 480 TL olan ortalama memur maaşı ocakta bin 518 TL, temmuz ayında da bin 555 TL’ye yükselecek. Bakan Şimşek, önümüzdeki yılın bütçe yasa tasarısını Meclis’e sunmadan önce basına tanıttı. Yeni bütçeyi, “Krizden çıkışa katkı bütçesi” olarak tanıtan Şimşek, gelecek yıl bütçe giderlerinin azaltılıp gelirlerinin arttırılacağını, ancak bunu yaparken vatandaşa ilave vergi yüklenmeyeceğini söyledi. Enflasyon artışına bağlı olarak normal vergi artışlarının olacağına işaret eden Şimşek, “Yeni bütçede yeni vergi veya vergi oranlarında artış öngörmedik. Ancak bu hiçbir zaman vergi artışı olmayacağı anlamına gelmez. Ekonomi canlı bir organizma gibidir. Şartlara göre bakılabilir” dedi. Şimşek, bu yıl yapılan ÖTV ve KDV indirimlerini gelecek yıl uygulamayacaklarını da bildirdi.

YOKSUL SEVİNECEK

Bakan Şimşek, yeni yıl bütçesinin sosyal yönü güçlü, dezavantajlı kesime destek veren bir bütçe olduğuna da vurgu yaparken, en büyük artışı yüzde 26,7 ile sosyal yardımlaşma ödemelerinde yapacaklarını söyledi. Ekonomik krizin işsizliği artırdığı ve sosyal dengeleri olumsuz etkilediğine işaret eden Şimşek, devletin her zaman olduğu gibi yoksulun yanında olacağını, bunu da bütçeyle garantiye aldığını işaret etti. Yeni yılda öğrenci harçları yüzde 13,8 özürlüye evde bakanlara yapılacak ödeme yüzde 49,5 artacak.

Bugün Gazetesi
Bu haber toplam 1900 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri