Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memur ne istiyor?

14 Ağustos 2008 / 13:59
Toplu görüşme maratonu yarın başlıyor. Hükümeti masada hangi talepler bekliyor olaçcak? Üç sendikanın farklı istekleri var.
Memur sendikaları, kamu çalışanlarının merakla beklediği toplu görüşmeler için yarın hükümetle masaya oturacak. Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantı, saat 14.00'te başlayacak.

Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası uyarınca, her hizmet kolunda en fazla üyesi bulunan sendikanın katıldığı toplu görüşmelerde, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, Türk Enerji-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Türk Haber-Sen, Türk İmar-Sen, Türk Eğitim-Sen, Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen, Bem-Bir-Sen ve Toç-Bir-Sen ile KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen memurları temsil edecek.

En fazla üyeye sahip konfederasyon olması dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen'in heyet başkanlığında yürütülecek toplu görüşmelerde, Memur-Sen temsilcileri de hazır bulunacak.

TALEPLER

Türkiye Kamu-Sen, görüşmeler öncesinde taleplerine ilişkin rakam telaffuz etmekten kaçınıyor. Konfederasyon yetkilileri, taleplerini açıklamadan önce Kamu İşveren Kurulu'nun memurlara ayırdığı kaynağı görmek istediklerini belirtiyor.

Memur-Sen, bekar, en düşük derecede bulunan memur maaşının 1301 YTL'ye, evli, iki çocuklu ve eşi çalışmayan memur maaşının 1461 YTL'ye yükseltilmesini talep ediyor. Konfederasyon, ayrıca taban aylığının 30 YTL artırılmasını, toplu görüşme priminin de aylık 25 YTL'ye çıkarılmasını istiyor.

KESK, toplu sözleşme teklifinde en düşük kamu çalışanı maaşının 1250 YTL'ye yükseltilmesini ve kamu çalışanlarına reel kayıpların telafisi için 350 YTL seyyanen ek zam yapılmasını talep ediyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri