Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memur tekliften memnun

06.09.2009 04:50
Hükümet ve memur sendikaları arasında sonuçsuz kalan görüşmeler sonras devreye giren Uzlaştırma Kurulu önerisini yaptı..

Uzlaştırma Kurulu, memur maaşlarına gelecek yılın ilk ve ikinci altı ayında yüzde 4'er zam yapılmasını önerdi.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen'in toplu görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Uzlaştırma Kuruluna başvuruları sonuçlandırıldı.

Uzlaştırma Kurulu ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Kılıçoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yaptığı açıklamada, memur maaşlarına gelecek yılın ilk altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4 zam yapılması yönünde karara varıldığını bildirdi.

Kılıçoğlu, enflasyonun bu oranların üzerinde gerçekleşmesi halinde farkın maaşlara yansıtılması kararı verdiklerini kaydetti.

''BİZ BU UYUŞMAZLIĞI BU ORANLARLA (YÜZDE 4 ARTI 4) ÇÖZÜMLEMEYE ÇALIŞTIK''

Uzlaştırma Kurulu ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Kılıçoğlu, memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam oranına ilişkin kararla ilgili, ''Uyuşmazlık tutanağında ilk 6 ay için yüzde 2.5, ikinci 6 ay için yüzde 2.5 zam önerilmişti. Konfederasyonlarca farklı tekliflerde bulunulmuştur. Biz bu uyuşmazlığı bu oranlarla (yüzde 4 artı 4) çözümlemeye çalıştık'' dedi.

Kılıçoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yaptığı açıklamada, anayasal, yasal ve mali gerekçelerle 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun 35. maddesi gereğince 2010 yılında memur maaşlarına yapılacak zamma ilişkin çalışmayı tamamladıklarını söyledi.

Çalışmaya göre, memur maaşlarının birinci 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4 artırılması gerektiği kararını aldıklarını bildiren Kılıçoğlu, bu artışların enflasyon artışının altında kalması halinde aradaki farkın maaşlara yansıtılmasına oy birliği ile karar verdiklerini belirtti.

Bu doğrultuda memur maaşlarına yüzde 8'lik bir artış önerdiklerini dile getiren Kılıçoğlu, ''Uyuşmazlık tutanağında ilk 6 ay için yüzde 2.5, ikinci 6 ay için yüzde 2.5 zam önerilmişti. Konfederasyonlarca farklı tekliflerde bulunulmuştur. Biz bu uyuşmazlığı bu oranlarla çözümlemeye çalıştık'' diye konuştu.

SON KARARI BAKANLAR KURULU VERECEK

Kılıçoğlu, bir basın mensubunun ''Uzlaştırma Kurulu kararlarına bugüne kadar uyulmamasını nasıl değerlendirdiklerini'' sorması üzerine, ''Bu konuda, AB-Türkiye Karma İstişare Komitesi'nin Paris'te 18-19 Kasım 2008 tarihinde yapılan 25. toplantısının 24. maddesinde 'Uzlaştırma Kurulunun kararları taraflarca mutabakat metni olarak kabul edilmelidir' şeklinde bir tavsiyesi var. Biz de kararlarımızın kesin olmasını önerdik'' yanıtını verdi.

Uzlaştırma Kurulu kararının bağlayıcılığı bulunmuyor. Uzlaştırma Kurulunun kararının ardından Kamu İşveren Kurulu ve memur konfederasyonları kararı değerlendirmek üzere tekrar bir araya gelecek.

Bu toplantıda alınacak karar Bakanlar Kuruluna iletilecek. Memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusundaki son kararı Bakanlar Kurulu verecek

Kaynak:
Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri