Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memurlara AİHM'den müjdeli haber

12 Kasım 2008 / 20:48
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden memurlara müjdeli bir haber geldi. İşte milyonlarca memuru yakından ilgilendiren sürpriz AİHM kararı...
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden memurlara müjdeli bir haber geldi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, memur sendikalarına toplu sözleşmenin yolunu açan bir karara imza attı.

Daha önce Yapı-Yol-Sen ve Eğitim-Sen'li çalışanların açtıkları davalarda Türkiye’yi haksız bulan AİHM, Türkiye'yi tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Toplu görüşmelerin yasal olmadığı ve bununla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararı olmasına karşın hükümetin bu karara uymadığı gerekçesiyle geçtiğimiz aylarda AİHM'e başvuran KESK, amacına ulaştı.

KESK Başkanı Sami Evren, dava sürecini şu sözlerle özetlemişti;

"Toplu görüşmeler AHİM kararlarına aykırıydı. Bu kararların uygulanması gerekiyor. Biz bunu ileride gündeme getireceğiz. Avrupa Konseyi üyesi olan bir hükümet bu kararı uygulamıyorsa suç işliyor demektir. AİHM’ye dava açacağız. Bununla ilgili Başbakanlığa dilekçe verdik. 60 günlük süre sonrasında cevap gelmezse hükümetin karara uymaması ile grev ve toplu sözleşme hakkını engellediği gerekçesiyle AİHM’ye ikinci bir dava açacağız."

Kaynak:
Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri