Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Menderes'in yaptığı hataya düştü'

09 Haziran 2008 / 09:10
Demirel'den Anayasa Mahkemesi'ne destek. Babaya göre Erdoğan da Menderes'in yaptığı hataya düştü.
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bayrağı devraldığı Adnan Menderes'e, 'İdam ettiren darbeciler'in yaptığı eleştiriyi yaptı.

Demirel, Menderes'in 'Bizi halk seçti' dediğini belirterek 'O dönem Anayasa Mahkemesi olsaydı ihtilal önlenirdi' diye konuştu.

Akşam gazetesine konuşan Demirel, 'Türbana ret çıkmasaydı üniversiteler okunmaz hale gelirdi. Bir hakem lazımdı, mahkeme o görevi üstlendi. 1960'ta Meclis Bizi halk seçti, ne istersek yaparız diyordu. Şimdiki gibi Anayasa Mahkemesi olsaydı, ihtilal olmadan halledilirdi' dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin kararını 'tarihi' olarak nitelendiren Demirel, başını örtmenin İslam'ın bir şartı olmadığını savunarak, 'Yanlış hesap Bağdat'tan döner. Bu, kapatmadan önemli bir karar' diye konuştu.

Kastelli para verdi

Hakkındaki '1979 Mayıs'ında Başbakan iken Kastelli'den 2,5 milyon lira para istediği ve bunun üzerine Kastelli'nin Adalet Partisi'ne 500 bin dolar bağış yaptığı' iddiasını değerlendiren Demirel, o tarihte Başbakan değil parti genel başkanı olduğunu söyledi. Demirel, 'Partili dostlara söylerim 'para verin' derim, onlar da veriler. Partiye yardım etmiş olabilirler' dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri