Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Merhaba İnternet, Elveda Aile

21.06.2009 10:24
İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte aile bireyleri birbirlerinden koparak birlikte daha az zaman geçiriyorlar.
Southern Üniversitesi'nde yapılan çalışmada, 2 bin kişilik bir grubu inceleyen araştırmacılar, 2006 yılıyla karşılaştırdıklarında, 2008 yılında insanların aileleriyle daha az vakit geçirdiğini tespit etti. Uzmanlar, internet kullanımı ve hatta bağımlılığı konusunda herkesi uyarıyor.

Araştırmacılar, son 20 yılda ailenin bir arada oturup yemek yemesi konusunda ciddi azalma olduğunu, aile bireylerinin cep telefonu yanında olmadan, sofraya oturmadığını söyleyen araştırmacılar, burada azaltılmış iletişim ve uyum olduğunu açıkladılar.

Araştırmaya göre, 2005 yılında ayda ortalama 26 saat bir araya gelen aile bireyleri, 2008 yılında ise ayda 18 saati birlikte geçirmeye başladılar. 2000 yılında zamanının yüzde 11'ini bilgisayarda geçiren 18 yaş altı gençlerin 2008 yılında zamanlarının yüzde 28'ini internette geçirdikleri görüldü

Bazı aileler internet kullanımı için zaman sınırlaması, sokağa çıkma yasağı ya da hafta sonları ise internet olmayacağı konusunda kurallar koydular. Araştırmacılar, ailenizle zaman geçirmenin ve yüz yüze iletişimin ne kadar değerli olduğunu hatırlamamız gerektiğini belirttiler.

Uzmanlar, ailelerden, çocuklarının internet kullanımını gözlemlemelerini ve hangi siteleri ziyaret ettiklerini kontrol etmelerini istiyorlar.

Kaynak:
Bu haber toplam 1034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri