Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Merkez Bankası kayıtları silinecek

30 Aralık 2008 / 15:29
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan sicil affıyala ilgili konuştu.
Unakıtan, Bakanlar Kurulu'nda imzalanan ve yasalaşması için TBMM'ye gönderilen sicil affıyla ilgili olarak, "Hükümet olarak bizim özel bankalar üzerinde sicil affıyla ilgili bir yaptırımımız yok. Yalnızca Merkez Bankası'ndaki kayıtların silinmesi hedefleniyor. Tasarı kanunlaşırsa Merkez Bankası'ndaki bozuk sicillerle ilgili bütün kayıtlar silinecek" dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, General Elektric (GE) ile TÜLOMSAŞ arasında yapılan Stratejik Ortaklık Anlaşması imza törenine katıldı. Bakan Unakıtan tören öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Makine Kimya Enstitüsü'nün özelleştirilmesine ilişkin medyaya yansıyan haberlerin hatırlatılması üzerine Unakıtan, "Bu haberleri bende gördüm, okudum. Özelleştirme İdaresi'ne gelen bir yazı yok. İlerde olursa oturur düşünür, konuşur, gereğini yaparız" diye konuştu.

Unakıtan, Bakanlar Kurulu'nda imzalanan ve yasalaşması için TBMM'ye gönderilen sicil affıyla ilgili olarak bir soruya ise, "BDDK, bankalarla olan ilişkileri çerçevesinde kendi işlerini kendisi düzenleyen bağımsız bir kurumdur. Ama hükümet olarak bizim bankalar üzerinde sicil affıyla ilgili bir yaptırımımız yok. Yalnızca Merkez Bankası'ndaki kayıtların silinmesi hedefleniyor. Tasarı kanunlaşırsa Merkez Bankası'ndaki bozuk sicillerle ilgili bütün kayıtlar silinecek. Geçen dönem yine yaptık, ne kadar amacına ulaştıysa yine o kadar ulaşır" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin büyüme hedefinde bir değişiklik olup olmayacağı sorusuna Bakan Unakıtan, "Büyüme hedefini yeni koyduk, şu anda bu hedefimizi değiştirmeyi düşünmüyoruz. Ama ilerideki günler ne gösterecek, hep beraber göreceğiz. Bütçe gelirleriyle ilgili olarak gerekli tedbirleri aldık. Şu anda değişecek bir şey yok" yanıtını verdi.

İmza töreninde konuşan Bakan Unakıtan ile Bakan Yıldırım arasında, 'parayı ben verdim' esprisi yaşandı. Ulaştırma Bakanlığı'nın son 5 yılda gerçekleştirdiği projelerden övgüyle söz eden Unakıtan'ın, "Bunları nereden biliyorsunuz diyeceksiniz. Parayı ben veriyorum da oradan biliyorum" sözleri salondakileri güldürdü.

Bakan Yıldırım ise, Unakıtan'ın, 'parayı ben verdim' sözlerine, "Yatırımları biz yapıyoruz, parayı Maliye Bakanlığı veriyor. Teşekkür ediyoruz. Ama o paraları nasıl aldığımı bir de bana sorun" şeklindeki esprili sözleri Unakıtan ve salondakileri kahkahaya boğdu.

Konuşmaların ardından TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı ve GE Transportation CEO'su Lorenzo Simonelli, stratejik ortaklık anlaşmasını imzaladı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri