Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Merkez Bankası'ndan uyarı

04 Ekim 2008 / 15:34
Merkez Bankası, Vatandaşları, Yırtılmış Banknotları Bantla Yapıştırmamaları, Paraların Üzerine Yazı Yazmamaları ve Cüzdan Kullanma Alışkanlığı Edinmeleri Konusunda Uyardı.
Merkez Bankası, vatandaşları, yırtılmış banknotları bantla yapıştırmamaları, paraların üzerine yazı yazmamaları ve cüzdan kullanma alışkanlığı edinmeleri konusunda uyardı.

Merkez Bankası, Yeni Türk Lirası'ndan Türk Lirası'na geçiş öncesi, bir bilgilendirme kitapçığı hazırladı.

Kitapçıkta, banknot kullanımda dikkat etmeleri gereken hususlara yer verildi. Buna göre, banknot kullanımında özen göstermemiz gereken unsurlar şöyle:

-Banknotların yıpratılmaması için gerekli dikkat ve özen gösterilmeli.

-Banknotların üzerine yazı yazılmamalı, buruşturulmamalı, yırtılmamalı ve delinmemeli.

-Banknot işleme sistemlerinin çalışmalarının olumsuz yönde etkilenmemesi için yırtılmış banknotlar, bantla yapıştırılmamalı.

-Cüzdan kullanma alışkanlığı edinilmeli.

-Vatandaşlar, ellerine geçen eskimiş ve yıpranmış banknotları Merkez Bankası şubeleri veya bankacılık sistemi aracılığıyla değiştirmeli.

Eskimiş ve yıpranmış banknotların nerede ve nasıl değiştirileceğinin de anlatıldığı kitapçığa göre, eksikliği yüzde 50'den az olan banknotlar, yazılı değeri üzerinden başa baş olarak, tek parçadan ibaret olmak kaydıyla yüzeyindeki eksiklik yüzde 50 olan banknotlar ise yazılı değerinin yarısı üzerinden yenileriyle değiştirilebilecek.

Eskimiş, yıpranmış veya kısmen fiziki parça kaybına uğramış banknotların Merkez Bankası, Ziraat Bankası ya da diğer bankaların şubeleri aracılığıyla değiştirilmesi mümkün bulunuyor.sondakika
Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri