Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mersin valisinin Caretta Caretta sevgisi

17.06.2009 18:24
Mersin'de nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Caretta Caretta kaplumbağalarının korunması ile Mersin valisi Aksoy yakından ilgileniyor..
4 üreme bölgesi bulunan Carettaların yumurtlama dönemi olması nedeni ile koruma çalışmalarına ağırlık verildi. Vali Aksoy, Erdemli’nin Alata Sahillerinde koruma çalışmalarını  denetlerken, kaplumbağaların yumurtlamasının fotoğraflarını çekti. Gece geç saatlerde Alata sahiline İl çevre  Müdür vekili Zübeyir Güvel ve beraberinde  oğlu Mehmet Aksoy beraber  kumsala gelen  Vali Aksoy, bu yıl Carettaların bıraktığı yumurta sayısında artış yaşandığının tespit ettiklerini söyledi.

Mersin sahillerinin temizliği nedeniyle Caretta deniz kaplumbağalarının yumurta bırakmaya devak ettiğini ifade eden Aksoy, Kazanlı, Göksu, Alata ve Anamur kıyılarına Carettaların yumurtalarını bıraktığını kaydetti.

kullan

Bu yıl 300'e yakın yuvayı tespiti yapıldığını ifade eden Aksoy, “Temel amacımız bu türlerin korunması ve önümüzdeki süreçte daha iyi gelişebilmelerine fırsat tanımak. Sivil toplum kuruluşları, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve yerel yönetimlerimizle birlikte bu alanda başlatmış olduğumuz çalışmaları sürdürüyoruz. Bu yuva ve yumurtaların korunması, bunun yanında izlenmesi bakımından turizmde ayrı bir çeşitlilik ortaya koyuyor. Doğayla baş başa kalma isteği turizmde artı bir değer kazandıracaktır.”dedi.

Anamur’daki bir sivil toplum kuruluşu tarafından Çukurova Kalkınma Ajansına sunulan Carettalar ile ilgili bir projenin kabul edildiğini belirten Aksoy,  bu proje ile  caretta carettaların sayılıp, onların korunması ve yeniden denize bırakılmasının sağlanmasının hedeflendiğini kaydetti.Mehmet Aksoy’da  carettaların  fotoğraflarını  çekerek arşivini zenginleştirdi.
Bu haber toplam 7310 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri