Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YÖK’ten bir açılım daha

13.01.2010 00:05
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, meslek yüksekokullarına sınavsız girişi kaldırmak istediklerini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğünün ev sahipliğinde, Kültür Merkezi'nde YÖK'ün 32 yeni üniversitenin rektörleriyle toplantısı başladı.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yeni kurulan üniversitelerin rektörleriyle üniversitelerin sorunlarını tartışmak için bir araya geldiklerini ama toplantının özelinde geçen yılın genel değerlendirmesini yapmak ve bu yıl için yol haritası çizmek istediklerini söyledi.

 

YÖK'ün planladığı çalışmalarla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Özcan, meslek yüksekokullarına girişle ilgili değişiklik yapmayı düşündüklerini bildirdi.

 

Meslek yüksekokullarına sınavsız giren öğrencilerin niteliğinin düşük olduğuna dikkati çeken Özcan, şunları kaydetti:

 

'Biliyorsunuz meslek yüksekokullarına sınavsız giriliyordu, sınavsız girişi kaldırmak istiyoruz. Bizim için son derece doğru. Okul müdürlerinden aldığımız raporlara göre sınavsız giriş yapan öğrencilerin 4 işlem yapacak kapasitesi yok. Nitelikler gayet düşük. Düşük nitelikteki öğrencilerden çok iyi üretim maalesef mümkün olmuyor. Hamurun kalitesini artırmamız gerekiyor.'

 

Yurt dışında yapmayı düşündükleri çalışmalara da değinen Özcan, ülkelerarası ilişkileri canlandırma niyetinde olduklarını bildirdi.

 

Birkaç gün sonra yükseköğretimde iş birliği konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Suriye'ye gideceklerini belirten Özcan, şöyle konuştu:

 

'12-14 rektör arkadaşımızla Suriye'ye gideceğiz. Altyapı çalışmalarını tamamladık, protokolü imzaladık, her şey hazır. Sadece rektörlerimizin birbirlerini tanıma ve hangi konularda anlaşma yapabileceklerini tespit etmeleri gerekiyor. Şimdi Orta Doğu ülkelerine yöneliyoruz. Çünkü hükümetin dış ülkelere vize kaldırma ilişkileri sıfır sorun politikasına uygun olarak biz de 'Madem böyle açılımlar oluyor, siyasette biz de üniversiteler olarak açılımların, bu rüzgarın arkasında kendi yararımıza olan çalışmaları yapmalıyız' diyoruz.'

Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri