Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meşrubatta son promosyon

04 Haziran 2008 / 09:51
Bir meşrubat firması reklamında Arap düşmanlığı yaptı.
Pepsi-Cola firmasının "Anladıysam Arap olayım" sloganıyla süslediği son reklam filmi tepkiye neden oldu.

Son günlerde TV kanallarında dönen Pepsi reklamı, Ulus-Devlet milliyetçiliğinin geliştirdiği Arap düşmanlığını en açık şekliyle ele alıyor. Ahlaki ve mesleki kişilikleriyle sosyal konumu belli olan iki futbol yorumcusunun oynadığı Pepsi reklamının Arap dünyasındaki yansımasının nasıl olacağı merak ediliyor.

Büyük Ortadoğu Projesinin önderliğini yürüten Türkiye'nin, Arap dünyasıyla ilişkilerini alabildiğince sıcak tutmaya çalıştığı bu dönemde Pepsi'nin, Türklerin toplumsal belleğine kazınmış olan Arap düşmanlığını bir reklam filminde ele alması bilinçli tüketicinin nitelikli boykotuyla karşılaşıyor.

Şansal Büyüka'nın reklam diyalogundaki "anladıysam Arap olayım" şeklindeki tepkisinin, şoven milliyetçiliğin hortlatılmasından çok Arap düşmanlığını güncellenmesi anlamına geldiği ileri sürülüyor.

ARAP'ların Türkleri "arkasından bıçakladığı", "Türklere ihanet ettiği" şeklindeki propagandaya inandırılan, Türklerin köpeğine "ARAP" ismini koymasını ve Araplığı aşağılık sıfat olarak içselleştirmesini başarmıştı.

Anlayışsızlığın yada aşağılaşmanın eşanlamı olarak kullanılan ARAP'lığın, bir reklam filmiyle, tüketimin gizli propagandası haline getirilmesi pazarlama etiğine uygun olmadığı gibi "yerel hassasiyetlere" ters düşüyor.

Reklam Üst Kurulu ve Tüketici Dernekleri'nin Pepsinin bu reklamına karşı nasıl tavır alacağı merak konusu.

Kaynak: Medyahane.com
Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri