Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

27.09.2009 10:10
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Bölgesi için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.
Ani Sel, su baskını, taşkın, heyelan, yıldırım, ulaşımda oluşabilecek aksamalar konusunda vatandaşları uyaran Meteoroloji, yurdun kuzeydoğu kesimlerinde beklenen sağanak yağışın bugün Doğu Karadeniz (Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Hopa)ile Ordu ve Ardahan çevrelerinde, pazartesi günü; Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olmasının beklendiğini açıkladı.

Yurt genelinde sıcaklar 2 ile 4 derece azalacak. Diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgâr, genel olarak kuzey ve kuzeybatı, Marmara'da kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek. Vatandaşların ve yetkililerin, olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

Bölgelere göre hava durumu şöyle:

Marmara: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah ve öğleden sonra Kocaeli, Sakarya ile İstanbul'un kuzey ve doğu çevreleri hafif sağanak yağışlı geçecek. Rüzgâr, kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Ege: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek. Rüzgâr, kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İç Anadolu: Az bulutlu, kuzey ve doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğleden sonra Sivas çevreleri hafif sağanak yağışlı geçecek.

Batı Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, Zonguldak, Bartın, Düzce, Karabük ve Kastamonu çevreleri aralıklı hafif sağanak yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa) ile Amasya, Tokat, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Anadolu: Genellikle parçalı ve çok bulutlu, Ardahan ile zamanla kuzey kesimleri (Erzincan, Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Ardahan çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Kars ve Ağrı çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçecek. CİHAN
Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri