Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vücudu proteini zehire çeviriyor

03.06.2009 21:12
8 yaşındaki küçük kız, ender görülen bir hastalıktan dolayı domates çorbası, makarna ve naneli bitter çikolatanın haricindeki gıdalardan birini yediği takdirde zehirlenip ölebilir.
Metilmalonik asidemi (MMA) hastalığı bulunan Lara Williams-Lourenco isimli küçük kız, protein içeren bir gıda yediğinde, vücudu bu proteini kızın organlarına zarar veren ve hatta öldürebilen bir zehire çeviriyor.

Henüz 4 günlükken protein içerdiği için annesinin sütünü içtikten sonra komaya giren kız, kendisi için gerekli besinleri gastrik tüp (burun ya da ağızdan sokulan, yemek borusundan mideye kadar indirilen küçük, esnek tüp. Midedeki sıvıyı almak ya da bebeği beslemek için kullanılıyor) ile yiyor.

Doktorlar, yüksek asit seviyesi anlamına gelen uzun süreli bu problemin kasların zayıflığı nedeniyle kızın gelişimini geciktirebileceğini, böbreklerine zarar verebileceğini söylüyorlar.

Küçük kızın annesi Julie, "Kızım protein almaması gerektiği için, et, tavuk, süt ürünleri yiyemiyor. Meyve, sebze yiyebiliyor, ancak bunları da midesine giden tüp ile yiyebiliyor. Normal bir şekilde yediğinde, vücudundaki asit ve proteinler kızımı zehirlemeye başlıyor ve organlarına zarar veriyor" dedi.

Bu haber toplam 6238 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri