Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Metrobüsler yarın işe başlayacak

04 Eylül 2008 / 15:50
E-5'i şantiyeye çeviren Topkapı-Zincirlikuyu arasındaki metrobüs hattında artık sona gelindi. 'Nasıl bitecek?' denilen inşaat bitti ve Başkan müjdeyi verdi...
İstanbulluların okulların açılışına yetişmeyeceği korkusu yaşadığı Topkapı-Zincirlikuyu metrobüs hattı beklenenden önce tamamlandı. Müjdeli haberi veren Başkan Kadir Topbaş verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Topkapı-Zincirlikuyu arasındaki metrobüsün ikinci etap çalışmalarını 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını söyleyerek, deneme seferlerinin yarın başlayacağını açıkladı.

Deneme seferlerine yarın başlanacak olan Topkapı-Zincirlikuyu arasındaki metrobüsün okulların açıldığı 8 Eylül Pazartesi günü hizmet vermeye başlayacağını belirten Topbaş, vatandaşların Avcılar'dan Zincirlikuyu'ya, ikinci bir bilete gerek olmadan tek biletle gelebileceğini söyledi.

BİTMEZ DİYENLERE GÖNDERME

Sadabat Arabalı Vapuru'nun hizmete alım töreninde konuşan Kadir Topbaş, bu iş bitmez diyenlere göndermede bulunarak şunları söyledi; "Topkapı-Zincirlikuyu hattını 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Okulların açılmasına 4 gün kaldı. Ama yarın deneme sürüşlerine başlıyoruz. Orada bu iş bitmez diyenler oldu, iddiaya girenler oldu. Şehir hayatı içerisinde biraz sıkıntı verdik ama bitirdik. O da devreye girince günde 400 bin insan bu sistemi kullanacak"3. ETAP DA YOLDA!

Metrobüsü Göztepe'ye ulaştıracak üçüncü etabın ihale çalışmalarının da sürdüğünü belirten Topbaş, "İnşallah Zincirlikuyu'dan Anadolu yakasına Göztepe ve Söğütlüçeşme'ye gidecek. Ayrıca Harem'den Söğütlüçeşme'ye metrobüs tarzında shuttle bus koyacağız. Bu iki sistem arasında ring yapacak" dedi.

Başkan Kadir Topbaş, metrobüsün 4. etabı olan Beylikdüzü'nün de devreye girmesiyle Beylikdüzü-Göztepe arasında günde 1 milyon yolcu taşınacağını söyledi.

Topbaş, Avcılar-Topkapı metrobüs hattının yaklaşık 150 milyon YTL'ye, Topkapı-Zincirlikuyu metrobüs hattının ise yaklaşık 120 milyon YTL'ye mal olduğunu kaydetti.

Metrobüsün maliyet olarak metrodan daha ucuz, kolay ve çabuk olduğunu belirten Topbaş, ''4 ayda 11 istasyonlu bir sistemi devreye sokuyorsunuz. Bunu raylı sistemde devreye sokamazsınız. Raylı sistemin kendine göre prensipleri ve maliyetleri var. Bugün dünyada hem metro, hem de tramvay vagonu temininde sıkıntı var. Daha kısa yoldan bir kazanım olarak görüyoruz'' dedi.

METROBÜS DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

Metrobüs projesinin İspanya ve Güney Kore'ye örnek olduğunu söyleyen Topbaş, "Maalesef bazı İstanbullu dostlarımız bu iş kolay, aç-kapa basit bir proje olarak görüyorlar. Seçim için yapılıyor diyorlar. Bugüne kadar bunlar niye yapılmadı. Dünya İstanbul'u takip ediyor. İspanya ve Güney Kore metrobüs siparişi veriyor şimdi. İstanbul'da yaşayanlara metrobüsü binmelerini tavsiye ediyorum. Binin ve o konforu yaşayın" diye konuştu.

(Haber 7)
Bu haber toplam 1322 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri