Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meyveli yoğurdu kendiniz yapın

15 Mayıs 2008 / 10:41
Anneler, çocuklara meyveli yoğurdu kendiniz yapın.

Sağlıklı beslenme için vazgeçilmez nitelikteki süt ürünlerinden yoğurdun da doğal ve doğal olmayanının olduğu belirtiliyor.

Piyasadaki yoğurtların koruyucu maddeler sebebiyle "ekşimediği", bunun da vücuda yararlı bakterilerin "uyutulması" sonucu gerçekleştirildiği kaydediliyor. Denizli'nin Acıpayam ilçesinde faaliyet gösteren süt ürünleri firması Aynes'in Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Serin, yoğurdun birçok faydasının bulunduğunu; ancak hazır meyveli yoğurtlara ilave edilen kimyasallarla bu özelliklerin kaybolduğunu söylüyor. Yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendirdiğine işaret eden Serin, "Yoğurt, bağırsaklara giren değişik mikropları panzehir olma özelliği ile bertaraf ediyor." diyor.

Piyasada satılan yoğurtların değişikliğe uğratılarak özelliklerinin giderildiğini kaydeden Serin, "Özellikle son yıllarda değişik koruyucularla yoğurdun ömrü uzatılmaya çalışılıyor. Mesela içindeki yararlı bakteriler uyutularak yoğurdun ekşimesi engellendi. Halbuki yoğurdun ekşimesi lazım. İçindeki bakterilerin çalışması lazım. Yani ekşiyen yoğurt, doğru yoğurttur. Uyutulmuş bakteriler vücuda girdikten sonra da uyumaya devam ettiği için bağırsak düzenleyici ya da panzehir olma özelliği kayboldu." şeklinde konuşuyor.

Nevzat Serin, birçok kimyasal ve gıda koruyucu madde içeren meyve aromalı yoğurtlar yerine annelerin mevsimlik taze meyveleri karıştırarak çocuklarına bu tarz sağlıklı yoğurtlar yedirmesini öneriyor.

Ekşiyen yoğurt yoğurttur

Gerçek yoğurt sulanabilir, küflenebilir hatta ekşiyebilir. Ama yoğurt sulanmıyorsa, ekşimiyorsa, maya tutmuyorsa sütü doğru değildir. Tüketici aldığı yoğurdu, başka sütle mayalayarak yoğurt yapabilir. Eğer yoğurt tutuyorsa bu maya olarak kullandığı yoğurt doğru yoğurt ve süttür.

Zaman - Mehmet Yatkın

Bu haber toplam 1280 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri