Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MGK'dan 'Kürt açılımı'na destek

21.08.2009 01:15
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.
Yaklaşık 7 saat süren toplantıda, bir gün önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a sürdürdüğü temaslara ilişkin bilgi veren İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yaptığı çalışmalar değerlendirildi.

Beklendiği gibi Atalay'ın ‘demokrasi açılımı’ konusunda yaptığı çalışmaların ışığında toplanan MGK’da Atalay, bugüne kadar siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, bilim adamları, yazarlar ve sanatçılar ile yaptığı görüşmelerin sonuçlarını içeren bilgi sundu.

Toplantının ardından yayınlanan bildiride bu çalışmaların devamı tavsiye edildi: “Kurulun önceki toplantılarında yapılan değerlendirmeler ışığında devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü pekiştirmek, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak üzere, İçişleri Bakanlığı eşgüdümünde yapılan çalışmalar hakkında Kurul'a bilgi sunulmuş ve çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir.”

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ‘demokrasi açılımı’ konusunda çalışmalarını sürdüreceği belirtilirken, Başbakan Erdoğan'ın da CHP lideri Deniz Baykal başta olmak üzere bazı kritik temaslarda bulunabileceği ifade ediliyor.

ÇATIŞMAZLIK ORTAMI

Ekim ayına kadar hükümetin ‘devlet projesi’ olarak nitelendirdiği çalışmanın ana hatlarını asker, MİT ve tüm tarafların görüşleri ile şekillendirmesi bekleniyor. Ekim ayında yapılacak MGK toplantısında ise sürece dair yol haritasının belirlenmesi ve yıl sonuna kadar atılacak somut adımların ele alınması hedefleniyor.

Bölgede çatışmasızlık ortamının sürmesinin, atılacak adımları hızlandıracak en önemli unsur oalrak görüldüğü ifade edildi.

IRAK’TAKİ SON DURUM

Bildiriye yansıyan bir diğer önemli başlık ise Irak'taki son durum oldu. Türkiye-Irak-ABD arasında oluşturulan üçlü mekanizma süreci ve Irak'taki gruplarla yapılan temasların önemine işaret edildi. Bildirinin 3. maddesinde "Bilim, teknoloji ve yenilik alanlarında Türkiye ve dünyadaki gelişmeler ele alınmış, katma değer sağlayan Ar-Ge projeleri artırılarak sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır" denildi.

KOMUTANLARA TEŞEKKÜR

Öte yandan bildirinin son bölümü, 30 Ağustos'tan itibaren emekliye ayrılacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'na ayrıldı.

Bildiride, 2 yıldır MGK üyesi olan ve önemli katkılarda bulunan iki komutana teşekkür edildi ve bundan sonraki hayatlarında sağlık ve esenlik dilekleri ifade edildi.

AYDIN VE YETİŞ DE KATILDI

Bu arada, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nükhet Yetiş'in de toplantının bir bölümüne katıldığı öğrenildi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliğine atanan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan ile Apakan'dan müsteşarlık görevini devralacak Feridun Sinirlioğlu da toplantıya katıldı.


Bu haber toplam 986 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri