Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MGK: "Mücadelede kararlıyız."

21 Ağustos 2008 / 19:10
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığında İstanbul'da toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında terörle mücadelede kararlılık çıktı.
MGK toplantısının ardından yayınlanan bildiride, “Ülkemizin birliğine, bölünmez bütünlüğüne, ulusun yaşama hakkına ve huzuruna kasteden bölücü terör örgütü ve yandaşlarının, devletimizin ve ulusumuzun azmi ve dayanışması karşısında amaçlarına ulaşamayacakları bir kez daha vurgulanarak, terörle mücadelenin bütün unsurlarıyla sürdürülmesi yönündeki kararlılık ifade edilmiştir” denildi.

-BOMBALI ARAÇLAR VE KENTTE TERÖR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında İstanbul'da toplanan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın son kez Genelkurmay Başkanı olarak katıldığı MGK toplantısında, iç ve dış güvenlik, terör, Kafkaslar'daki durum ele alındı. Yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından yayınlanan bildiride kurul gündemine ilişkin bilgilere yer verildi.
Toplantıda ülke genelindeki asayiş ve güvenlik durumunun ele alındığı, Türkiye'nin birliğine, bölünmez bütünlüğüne, ulusun yaşama hakkına ve huzuruna kasteden bölücü terör örgütü ve yandaşlarının, devletin ve ulusun azmi ve dayanışması karşısında amaçlarına ulaşamayacaklarının bir kez daha vurgulandığı kaydedildi. Bildiride, “Terörle mücadelenin sütün unsurlarıyla sürdürülmesi yönündeki kararlılık ifade edilmiştir” denildi.

-KAFKASYA'DAKİ SICAK GELİŞMELER

Gürcistan'ın Güney Osetya bölgesinde başlayan ve Rusya Federasyonu'nun müdahalesiyle birlikte geniş çaplı bir silahlı çatışmaya dönüşen gelişmeler ile söz konusu çatışmanın sona erdirilmesi için yapılan girişimlerin ayrıntılı bir biçimde kurulda ele alındığı belirtilen MGK Bildirisinde, şunlar ifade edildi:
“Güney Kafkasya'da çözümsüz kalan ihtilafların ve bu çerçevede son gelişmelerin bölgenin barış ve istikrarına etkileri ile muhtemel yeni gerginliklerin önlenmesi amacıyla alınabilecek tedbirler değerlendirilmiştir. Türkiye, öteden beri Güney Kafkasya'daki ihtilafların ilgili ülkelerin toprak bütünlükleri temelinde barışçı yöntemlerle çözülmesi gerektiğini savunmuştur. Bu anlayıştan hareketle, söz konusu ihtilafların çözümüne katkıda bulunulmasına devam edilmesinde mutabık kalınmıştır.”

-KIBRIS'TA ATILAN ADIMLAR

MGK'da Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin atılan adımlar da ele alındı. Bildiride, Kıbrıs'la ilgili olarak, “Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin olarak, kapsamlı müzakerelerin 3 Eylül 2008 tarihinde başlatılması kararı ışığında, çözümün temel unsurları ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. KKTC ile sürdürülen yakın işbirliği ve dayanışmanın, müzakere sürecinde de büyük bir hassasiyetle devam ettirilmesi kararlaştırılmıştır” denildi. MGK Bildirisi şöyle:
“Sayın Başbakanın 10 Temmuz 2008 tarihinde Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ihdas edilen yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi çerçevesinde somut projelerin hayata geçirilmesinde mutabakata varılmıştır. Tesis edilen yapısal işbirliğinin Irak ile ikili ilişkilerimizin her alanda geliştirilmesine katkı sağlayacak bir platform halini alabileceği değerlendirilmiş, bu amaçla karşılıklı ziyaretlerin ve temasların artırılmasının ve ahdi çerçevenin süratle tamamlanmasının önemi vurgulanmıştır.”

-BÜYÜKANIT'A TEŞEKKÜR-

MGK'da ayrıca Dört yıldır kurul üyesi olarak görev yapan ve 30 Ağustos'ta Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral İlker Başbuğ'a devredecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a da kurul üyelerini teşekkür ettiği bildirildi. Bildiride, “Dört yıldır MGK üyesi olarak Kurul'un, mesaisine önemli katkıda bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sn. Yaşar Büyükanıt'a, Kurul üyelerinin teşekkürleri ve bundan sonraki yaşamında sağlık ve esenlik dilekleri ifade edilmiştir” denildi.

(ANKA)
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri