Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MGK'dan çıkan kararlar neler?

22 Ekim 2008 / 10:18
MGK toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığında, Pembe Köşk'te yapılan toplantı, 4 saat 40 dakika sürdü. "Yeni bir yapılanmaya gidilecek..."
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan Milli Güvenlik kurulu toplantısı sona erdi.

Çankaya Köşkü'nde yapılan toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Toplantıya ilişkin görüntüler ise Çankaya Köşkü'nün internet sitesinde yayınlandı. Toplantının ardından yazalı bir açıklama yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan MGK'da terör, Irak, Güney Kafkasya'daki gelişmeler ve Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinin masaya yatırıldığı açıklandı.

-Toplantının ardından yayınlanan 4 maddelik bildiride, Terörle büyük bir özveri ve başarıyla mücadele eden güvenlik güçlerimize yönelik haksız ithamların bölücü terör örgütü ve yandaşlarının amaçlarına hizmet ettiği hatırlatılarak, "Terörle mücadele ortamında herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi ve güvenlik güçlerimize destek olması gerektiği vurgulanmıştır” denildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, Terörle büyük bir özveri ve başarıyla mücadele eden güvenlik güçlerimize, yönelik haksız ithamların bölücü terör örgütü ve yandaşlarının amaçlarına hizmet ettiği hatırlatılarak, "Terörle mücadele ortamında herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi ve güvenlik güçlerimize destek olması gerektiği vurgulanmıştır” denildi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan MGK'nın ardından 4 maddelik ve tek sayfalık bir bildiri yayınlandı. Bildiride, terör, Irak, Güney Kafkasya'daki gelişmeler ve Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Bildiri şöyle:
- Ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmeler ele alınmış; bölücü terör örgütü ve yandaşlarının birlik ve beraberliğimizi zedelemeye yönelik menfur eylem ve saldırılarının amacına ulaşamayacağına; milletimizin her zaman olduğu gibi sağduyusun koruyacağına olan inanç teyit edilmiştir.
Bu bağlamda; tehdidin demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde bertaraf edileceği ve terörizmle mücadelenin devletimizin tüm kurumlarının etkin işbirliği ve milletimizin güven ve isteğiyle her koşulda sürdürüleceği belirtilmiştir. Bu amaçla, terörle mücadelede koordinasyonu güçlendirmek üzere yeni bir kurumsal yapılanmaya gidilmesi benimsenmiştir.
Terörle büyük bir özveri ve başarıyla mücadele eden güvenlik güçlerimize yönelik haksız ithamların bölücü terör örgütü ve yandaşlarının amaçlarına hizmet ettiği hatırlatılarak, terörle mücadele ortamında herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi ve güvenlik güçlerimize destek olması gerektiği vurgulanmıştır.

-IRAK'IN ATACAĞI ADIMLAR YAKIN TAKİBE ALINACAK-

- Irak konusu Irak tarafıyla yapılan son temasların ışığında ele alınmıştır. Bölücü terör örgütünün Irak topraklarını kullanarak ülkemize eylemlerde bulunmasının önlenmesi ve bertaraf edilmesi amacıyla daha etkin ve sonuç alınmasını sağlayacak tedbirler değerlendirilmiş, Irak tarafının atması istenen adımların yakından takip edilmesi kararlaştırılmıştır.

- Güney Kafkasya bölgesindeki gelişmelerin bölgesel ve küresel ölçekte yaratabileceği sonuçlar üzerinde durulmuş, bu çerçevede, ülkemiz tarafından gündeme getirilen Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisinin hayata geçirilmesi için gerçekleştirilen temaslar ve bölge ülkelerinin söz konusu öneriye yaklaşımları da gözden geçirilmiştir.

– Ülkemezin 2009-2010 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine büyük bir oy çoğunluğuyla seçilmesinin bölgesel ve uluslararası barış, istikrar, güvenlik, işbirliği ve refahın tesisi yolundaki çabalarına yeni bir ivme kazandıracağı vurgulanmıştır.
Kaynak:
Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri