Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Tüzükte Bahçeli'nin aday olmasına engel yok"

08.04.2009 16:17
MHP'den Koray Aydın'a jet yanıt
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın'ın, "MHP tüzüğünün Devlet Bahçeli'nin bu yıl içinde yapılacak Kurultay'da genel başkan olmasının önünü kapattığı" yönündeki iddiasına tepki gösterdi.  
 
 
Vural, "Genel Başkanımızın konumu bu hükme girmiyor, tüzük açısından engeli yok" dedi. Vural, süper savcı Murat Gök'ün yetkilerinin alınması konusunda Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapması gerektiğini belirterek, "Aksi takdirde kamuoyunda yolsuzlukla mücadele eden bir savcının görevden alındığı görüntüsü doğar bu da yolsuzlukla mücadeleye zarar verir" dedi. Vural, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın'ın basın toplantısıyla yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Aydın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin MHP tüzüğü gereği Ekim-Kasım aylarında yapılacak Kongre'de aday olamayacağını öne sürerken, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural tüzükle ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını belirtti. Vural "MHP Yerel seçimlerden güçlenerek çıktı. Bu başarısını önümüzdeki genel seçimlerde de gösterecektir. Genel Başkanımızın liderliğinde iktidara yürüyüşünü sürdürmektedir. Yerel seçimlerde de bu iktidar yürüyüşünde çok önemli bir safhayı geçmiştir. Tüzükle ilgili söylenenler Genel Başkanımızı bağlayan bir husus değildir. Bu hükme girmiyor genel başkanımızın konumu. Tüzük açısından herhangi bir engeli yok. Kurultay ne derse iradesi ne olursa her şey o yönde olacaktır. " diye konuştu.

-"SAVCININ GÖREVDEN ALINMASI SİYASALLAŞTIRILMAMALI"-

Süper savcı Murat Gök'ün yetkilerinin elinden alınmasını da değerlendirdi. Yolsuzlukla mücadele konusunda yargıya destek olunması gerektiğini kaydeden Vural "Adalet Bakanı savcının neden yetkilerinin alındığı konusunda kamuoyuna ivedilikle açıklama yapmalı. Eğer bir yolsuzluk operasyonundan dolayı bu tavır alınmışsa bu durum bundan sonraki yolsuzlukla mücadele edecek kişiler üzerinde baskı oluşturur. Savcı bu nedenle değil başka bir nedenle görevden alındıysa da bu açıklanmalıdır. Ancak Adalet Bakanı kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmazsa kamuoyunda yolsuzlukla mücadele eden savcıların görevden alındığı görüntüsü doğar ki bu da yolsuzlukla mücadeleye darbe vurur" dedi. Bazı CHP milletvekillerinin Savcının yetkilerinin alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamaları değerlendiren Vural, "Böyle bir konu siyasallaştırılmamalı" dedi.

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri