Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP'ye çok ağır eleştiriler

28.06.2010 15:59
AK Parti milletvekili Coşkun, MHP ile BDP aynı zihniyette siyaset yaptığını savunarak bu siyasi oluşumların kandan beslendiğini öne sürdü.

Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere seçim bölgesi Bingöl'e gelen Yusuf Coşkun, Genç, Karlıova ve Solhan ilçelerine bağlı köylerindeki hizmet ve sıkıntıları yerinde inceledikten sonra basın mensupları ile bir araya geldi. Bingöl-Erzurum karayolunun 30. kilometresi üzerindeki Elmalı köyünde basın mensupları ile bir araya gelen Yusuf Coşkun, son günlerde tırmanan terör olayları ile ilgili değerlendirmede bulundu.

"OHAL DÖNEMİNDE TERÖR ÖRGÜTÜNÜN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜLDÜ"


Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki hain saldırı sonrasında Türkiye'de yeniden terör tartışmalarının başladığını belirten AK Parti Bingöl milletvekili Yusuf Coşkun, farklı siyasi partilerin farklı yorumlar yaptığını söyledi. Coşkun, "Kimisi Ergenekon terör örgütü sanıklarının unutulması için gündem değiştirmeye çalıştı. Bu çabaları ile Ergenekon sanıklarının konuşulması yerine PKK terör örgütünün konuşulmasını istedi.

Kimisi ise çözüm için olağanüstü hali (OHAL) önerdi. Kuzey Irak'a operasyon, açılımın
bitmesi gibi çok farklı yorumlar yapıldı. Terör Türkiye'de 30 yıldır var, çok acı, sıkıntı çektik. Bu yıllarda ilerlemedik, aksine hep geri gittik. 2002 yılında AK Parti iktidara geldi ve bu meseleler çözülmeden Türkiye'nin kalkınamayacağını düşünerek ilk olarak OHAL uygulamasını uzatmadı. İlk basamak ile atılan bu adım sayesinde çeyrek yüzyıl sonra bölge rahatladı. Normal yasalarla bu bölge idare edilmeye başlandı. OHAL hiçbir zaman bu bölgelerin derdine derman olmadı. Aksine çok büyük sıkıntıların yaşanmasına ön ayak oldu. OHAL döneminde yapılan bazı uygulamalar terörün ekmeğine yağ sürdü. AK Parti hükümeti OHAL'in kaldırılması ile bölgede ciddi bir şekilde eksikliği hissedilen demokratik adımları attı. Bütün halkımız bu adımlarla atılan haklardan istifade etmeye başladı ve rahatladı.

OHAL gibi yöntemler terörü bitirmedi, aksine istismar edeceği alanları artırdı. Biz şunu iyi biliyoruz ki Kürt sorunu ayrı, terör sorunu ayrıdır. Bundan dolayı hükümetimiz demokratik açılım ile bölgede yaşanan ve kangrenleşmiş sorunları çözmek için ciddi adımlar attı. Bu ülke topraklarında yaşayan bütün vatandaşlarımızın birinci sınıf olması ve yasalar karşısında eşit olduğunun ispatlanması için hiçbir siyasi görüşün cesaret edemeyeceği adımlar atıldı. AK Parti bu adımları siyasi hayatına mal olsa bile tereddütsüz attı. Yaşanabilecek oy kaybına rağmen AK Parti Kürt meselesini çözmek için girişimlerini sürdürdü" dedi.

Hükümetin bu topraklarda yaşayan bütün insanların eşit olması için attığı adımların muhalefet partileri tarafından ciddi bir şekilde eleştirildiğini belirten Coşkun; MHP, CHP ve BDP'nin, hükümetin icraatlarının karşısında set oluşturduğunu söyledi. Coşkun, "Terör olaylarını bitirmeye kararlı olan iktidara sürekli engel olan MHP ve BDP aynı zihniyette siyaset yapıyor. Demokratik açılıma da, TRT Şeş'e de anı tepkileri gösterdiler. Bunlar kan üzerinden siyaset yapıyor. Bir siyasi oluşum şehit cenazeleri üzerinden, diğeri ise terörist cenazeleri üzerinden siyaset yapıyor. Her iki oluşum da bölgede şiddet ve kan istiyor çünkü bundan besleniyorlar. Böyle olunca da etnik kökenli siyaset yapanlar bundan nemalanıyor" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ ÇEKEMEYENLER TERÖRE DESTEK VERİYOR"


Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada söz sahibi olma yolunda ciddi adımlar attığını belirten Yusuf Coşkun, bu gelişmelerden rahatsız olanların terörü desteklediklerini söyledi. Coşkun, "Türkiye'de ne zaman bir sıçrama oldu, ne zaman Türkiye kalkınmaya başladı, birileri düğmeye basıyor. Türkiye'yi çekemeyenler terör örgütleri ile huzuru bozmaya yelteniyor. Terör örgütleri Türkiye'yi çekemeyen ülkelerin maşalarıdır, taşeronlarıdır. AK Parti iktidarı tarafından yapılan hizmetleri çekemeyenlerin taşeronluğunu yapan terör örgütünün son çırpınışlarıdır.

Korku oluşturmak için tüm güçlerini kullanıyorlar. Ülkedeki huzuru bozmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Türkiye dünya ekonomisinde 26. sıradan 17. sıraya ilerledi. Bunu çekemeyenler böylesi olaylarla ülkenin huzurunu bozmaya çalışıyorlar. Ama AK Parti iktidarı bunlara pabuç bırakmayacaktır. Terörü tamamen kazımak ve bölgeye huzur getirmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Basın mensupları ile bir araya gelen AK Parti Bingöl milletvekili Yusuf Coşkun'a AK Parti Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay, Merkez İlçe Başkanı Aydın Çeçen ve bazı partililer eşlik etti.

Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri