Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Nasıl Milliyetçilik?

14.04.2010 18:56
Ankara Gölbaşı Belediye Meclisi'nde yaşanan mezarlık polemiğinde başrol oynayan MHP'li üye Mehmet Atak'ın konuşması yayınlandı.

Ankara Gölbaşı Belediye Meclisi'nde yaşanan mezarlık polemiğinde başrol oynayan MHP'li üye Mehmet Atak'ın konuşması yayınlandı. Atak'ın, BDP'li Sakık'ın eşini kast ederek kullandığı ''terörist'' diyor. Sakık'ın cevabı ise sert oldu

Gölbaşı Belediye Meclisi'nde MHP'li üye Mehmet Atak'ın ''Biz PKK'lıları mezarlığa defnetmedik'' şeklinde sözler sarf ettiği ortaya çıkmıştı. Habertaraf.com MHP'li üye Atak'ın Belediye Meclisi'nde yaptığı konuşmanın kaydını yayınladı.

"VATAN HAİNİNİ DEFNETTİNİZ"

Atak'ın konuşması şu şekilde: ''Vatandaşın maaşıyla belediye maaşıyla mezarlığa defnediliyor. Biz normal vatandaşa veriyoruz. Peki. Geçmiş dönemdeki Belediye Başkanı Sayın Necip güler... O mezarın ortasında ay-yıldızlı bir bayrak var. Ne için yapılmış sizce? Şehitler için değil mi? Peki. Biz bu PKK'lıları gelip de o mezarlığa defnetmedik. Aramızdaki fark bu. Vatan hainlerini biz bu mezarlığa getirmedik. Aynı gün bir şehit cenazesi kalkarken siz oraya bir vatan hainini defnettiniz.''

SAKIK: FAŞİST VE IRKÇILARI GÖRDÜK

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise ''Eğer biz, bu ülkede yan yana gömülemiyorsak, nasıl ortak bir vatandan bahsedebiliriz?'' diye sordu. Gazetecilerin, eşinin defin yeriyle ilgili tartışmalara yönelik sorularını yanıtlayan Sakık, eşini Gölbaşı'na defnettikten kısa bir süre sonra da ablasını kaybettiğini söyledi.

Ablasını da aynı mezarlıkta defnetmek istediklerini, ancak o zaman AK Parti'den olan belediye başkanının defin için yer vermediğini belirten Sakık, ''Acımızı yüreğimize gömerek Başka yerde defnettik'' dedi. Gölbaşı'nda MHP ve AK Parti'li üyelerin belediyenin icraatlarını tartışırken yeniden eşinin defin ve mezarıyla ilgili tartışmalarının kendilerini yürekten yaraladığını kaydeden Sakık, ''Ülke olarak nerede olduğumuzu, faşist ve ırkçı intikam duygularıyla nasıl hareket edildiğini gördük'' dedi. Sakık, şunları söyledi:

''Bir belediye meclis üyesi, Gölbaşı Spor Kulübü Başkanı olan bir zat, AKP'lilerle tartışırken 'siz buraya bir teröristin cenazesini getirip defnettiniz' demiş. Hayatın her alanında kandan, şiddetten beslenenlerin zaten onların yapacağı budur. Halka sunacakları başka hiç bir şey olmadığı için sürekli kan ve ceset üzerinden siyaset yaptıklarını görüyoruz. Eğer biz, bu ülkede yan yana gömülemiyorsak, nasıl ortak bir vatandan bahsedebiliriz. Eğer birbirimizin ölüsüne saygı gösteremiyorsak nasıl kardeşlikten bahsedebiliriz. Eğer biz kendi dilimizi özgürce kullanıp, diğer kardeşlerimizin diline saygı göstermiyorsak, nasıl kardeşlikten bahsedebiliriz.''

''Bunları tartışıp konuşurken ruh halim paramparça'' diyen Sakık, AK Parti ve MHP'nin temsilcileriyle ilgili iki partinin yetkili organlarının gerekli girişimlerde bulunmasını istedi. Sakık, ''Kamuoyundan ve bizden özür dilemelerini bekliyoruz'' dedi.

Gazetecilerin, ''Mezarın yerini değiştirme söz konusu olabilir mi?'' sorusu üzerine, Sakık, ''Hala bunu siyasal bir rant olarak gündeme getirirlerse, o dönemde bütün ailemizin ve partili arkadaşlarımızın ısrarına rağmen götürmediğimiz topraklara götürebiliriz. Biz orada yatan eşimin ruhunun rahatsız olmamasını istiyoruz, kimsenin buna hakkı yok diye düşünüyorum. Çok üzüntülüyüm. Bunları söylerken acı çekiyorum. Çaresiz kalınca çok fazla da yapılabilecek bir şey yok'' diye konuştu.

 

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri