Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP: Günlükler Araştırılmalı

14 Temmuz 2008 / 13:14
Darbe Günlükleri Ergenekon İddianamesi'nin kapsamına alınmadı ama MHP, günlüklerin tüm yönleriyle araştırılmasını istedi.

Ergenekon iddianamesinin açıklanması sonrası MHP adına ilk açıklamayı Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır yaptı.

Şandır, iddianamede yeralmayan darbe günlükleri ve günlükteki iddiaların "karanlıkta kalmaması, açıklığa kavuşturulması" gerektiğini söyledi.

CNN Türk canlı yayınına katılan MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır şöyle konuştu:

İddianamede günlüğün, sözde günlüğün yeralmamasına sevindim. Türk milletine darbe iddiaları yakışmaz, yakıştıramıyoruz. Ama hiçbir hadise de gizli kalmamalıdır. Eski Genelkurmay Başkanı'nın açıklamaları toplumun kafasını karıştırmıştır, faydalı olmamıştır, doğru olmamıştır.

Ama bu kadar üzerinde konuşulduktan sonra bir ayrı düzlemde bir ayrı başlık altında o konuların da sonuna kadar araştırılmasını ve varsa da bir suç ve suçlu ortaya çıkartılmasını, özellikle de bu konuda siyasi iktidarın siyasi iktidarın, çünkü o dönemde bir siyasi iktidar var, siyasi iktidara bağlı bir devlet görevlisi 'vardı yoktu diyemem' gibi bir takım kafaları karıştıran beyanlarda bulunmuştu. Dolayısıyla siyasi iktidarın, Sayın Başbakanın bu konuda topluma net birşey söylemesini önemsiyoruz.

Çünkü darbe hadisesinin, yani hukuk dışı demokrasi dışı düzeni değiştirici, devlet nizamını değiştirici bir girişimin olmasını ülkemize, milletimize yakıştıramıyoruz. Böyle bir teşebbüsün olup olmadığının da karanlık kalmasını hiç faydalı görmüyoruz. En büyük ortak paydamız olarak demokrasinin, bu türlü itham ve iddialardan belki de iftiralardan arındırılması gerektiğini önemsiyoruz.

GÜNLÜKLER AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI

Ama bu iddianamede darbe günlüklerinin olmamasını sevindirici olarak karşılıyoruz. Ama bu iddialar da boşlukta kalmamalı. Mutlaka ilgilisi tarafından, sorumlusu tarafından, siyasi iktidar tarafından açıklığa kavuşturulmalıdır.
Kaynak:
Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri