Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP: Herkes Saygıyla Karşılamalı

11.12.2009 19:55
MHP Lideri Bahçeli: Bu kararı herkes saygıyla karşılamalı ve bölücü terörün amaçlarına hizmet edilmemeli.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin DTP’nin kapatılması kararı hakkında yazılı basın açıklaması yaptı.

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın DTP’nin temelli kapatılması için 16 Kasım 2007 tarihinde açtığı dava bugün sonuçlanmıştır” hatırlatılmasının yapıldığı açıklamada, “İki yılı aşkın bir mesai sonrası Anayasa Mahkemesi siyasi partilerin faaliyetlerinde uyulacak esaslar hakkında Anayasamızda ve Siyasi Partiler Kanunu’nda yer alan hükümler uyarınca bir inceleme yapmış ve DTP’nin terör ve şiddetle ilişkisi ve bölünmez bütünlük aleyhindeki faaliyetlerin odağı olduğunu tespitinde bulunarak bu partinin temelli kapatılmasına karar vermiştir” denildi.

“Bu kararda dikkati çeken bir husus, 2 DTP’li milletvekilinin milletvekilliği düşürülerek siyasi yasak kapsamına alınması olmuştur” denilen yazılı açıklamada, “Bu milletvekilleri dahil 37 DTP yöneticisine siyasi yasak yaptırımı uygulanmıştır. Yüce Mahkeme’nin kararının açıklanması ile DTP’nin siyasi faaliyetleri son bulmuş ve malları hazineye devredilmiştir. Bugün itibariyle kapatılan DTP’ye mensup milletvekilleri bağımsız milletvekili haline gelmişlerdir” ifadelerine yer verildi.

Bahçeli tarafından yapılan yazılı açıklamanın sonunda ise, “Yüce Mahkeme’nin bu kararını herkes saygıyla karşılamalı ve içinden geçmekte olduğumuz nazik dönemde bölücü terörün amaçlarına hizmet edecek tartışmalardan özenle kaçınmalıdır” denildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri