Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milliyetçiliğin Açılıma İhtityacı Var

26.04.2010 09:10
Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, MHP'nin büyüyen Türkiye'ye katacağı çok şey bulunduğunu ancak bu gayreti görmediğini söyledi.

 

Bunun sadece MHP'den kaynaklanmadığını, 'milliyetçiliğin yeni bir açılıma ihtiyacı bulunduğunu' belirten Bayram, "Milliyetçilerin dünyadaki değişimi yeniden değerlendiren bir fikrî gelişmeye ihtiyacı var. Bizim burada yapmaya çalıştığımız da bu." dedi.

Milliyetçi camianın önemli kuruluşlarından Türk Ocak-ları'nın İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, anayasa değişikliğine destek verdi. Reformlarda uzlaşma kültürünün önemine işaret eden Bayram, Türkiye'de ideolojik bir kavganın olduğuna dikkat çekiyor. Yüksek yargının ideolojik davrandığını vurgularken, bu kurumlarda sadece yapının değil, zihniyetin de değişmesi gerektiğinin altını çiziyor. 'Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın ömrünü bu gidişle en fazla üç sene' olarak gören Bayram, ülkenin daha demokratik bir yapıya kavuşmasını istiyor. Milliyetçilik konusunda ise "Bu fikrin, Türkiye ve dünyadaki değişimi yeniden değerlendirecek bir açılıma ihtiyacı var." diyor.

Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, milliyetçiliğin 'yeni bir açılıma' ihtiyacı olduğunu şu ifadelerle dile getirdi: "Milliyetçilerin Türkiye'deki değişimi, dünyadaki değişimi yeniden değerlendiren bir fikri gelişmeye ihtiyacı var. Bizim burada yapmaya çalıştığımız da bu. Milliyetçiliğin, yeni açılıma ihtiyacı var. Öteki açılımsa, bizim de açılıma ihtiyacımız var. Milliyetçi camiada çok güçlü bir gelişme var da MHP bunu temsil etmiyor demek doğru değil. MHP, nihayetinde bir partidir. Ama önümüzdeki günlerde olacağını düşünüyorum." Bugün aydın denilen kesimin 'slogancı' olduğunu savunan Bayram, "Osmanlı'nın son dönem aydını Cumhuriyet'in 80 yılında yok. Meşrutiyet dönemi aydını slogancı değil. Şimdiki aydın dediklerimiz daha slogancı. Toptancı. Külli ret, külli kabulcü. Buradan fikir çıkmaz. Meselelerimizi akil insanlarımızın oturup da tartışacağı bir yapımız yok." ifadelerini kullandı.

Türkiye lider ülke olmaya yürüyor

Türkiye'nin lider ülke olmaya doğru bir ivme yaşadığını aktaran Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı, bu konuda MHP'nin katkıda bulunabileceği önemli hususlar bulunduğunu savundu. Bayram, "MHP'nin, büyüyen Türkiye'ye katacağı çok şey var. Ama bu gayrette görmüyorum. Lider Türkiye iddiası vardı partinin. Türkiye, lider Türkiye'ye doğru gidiyor. Ama MHP'nin bu lider Türkiye'nin oluşmasına katkısını görmüyorum. Bütün bu açılımlarda etkili olacak harekettir. Ama maalesef, bu gayrette göremiyorum. Sadece MHP olarak görmemek gerekiyor: Milliyetçilik olarak da bakmak lazım." şeklinde konuştu.

Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, kabuğunu kıran Türkiye'nin önünde hiçbir kuvvetin duramayacağını söyledi. HSYK, Danıştay ve Yargıtay'la ilgili değerlendirmede de bulundu. Bayram, "Bu görevlerde bulunanlar kendi şahsi, ideolojik kanaatlerinin değil de hukukun gereklerini yerine getirirlerse problem yok. Sıkıntı, bu görevlerde bulunanların şimdiye kadar siyasi davranmasındadır. Değişiklik, bu kurumların siyasi bir tavır alarak kararlar almasını ortadan kaldırır mı? Ondan emin değilim. Çünkü bu, bir zihniyet meselesi. Hukukçularımız siyasi ve ideolojik kanaatlerine göre davranıyorlar. Türkiye'de en önemli kurumlarda bulunan mevcut hukukçuların ne de geleceklerin tarafsız oldukları kanaatinde değilim. Dolayısıyla kurumların yapısında değişiklik yapmak gerekli." ifadelerini kullandı. "Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yapısının ömrü bu gidişle en fazla üç senedir." diyen Bayram, "Bu konuda her müessese fikirlerini beyan edebilir. Nitekim asker de kendisini ilgilendiren maddelerde fikirlerini belirtebilir. Yalnız hiçbir kurumun fikirlerini beyan ederken değişikliklere müdahalede bulunmamalıdır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin oluşan gerginlikten süratle kurtulması gerektiğine dikkat çeken Bayram, anayasal değişiklikler yapılırken toplumsal yapının dikkate alınması ve uzlaşma sağlanması gerektiğini söyledi. ZAMAN


Bu haber toplam 1066 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri