Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP'liden referanduma evet

07.04.2010 09:31
Eski MHP milletvekili ve parti üyesi Bıçakçıoğlu, referandumda milletin üzerinden vesayetin kalkması için 'evet' oyu vereceğini açıkladı.

Trabzon'da 'Karadeniz'den Günebakış' Gazetesi'ne konuşan Orhan Bıçakçıoğlu, "Meclis'te olsam, MHP milletvekili olsam, anayasa değişikliğine kapalı kapılar ardında değil, açıktan oy kullanarak 'evet oyu' atardım. Referanduma gidilirse de 'evet oyu' kullanacağım." dedi.

Bıçakçıoğlu, paketi ise yeterli bulmadı. Ancak bu kadarının yapılabildiğini belirten Bıçakçıoğlu, şöyle devam etti: "Milletin muktedir olması kavgası veriliyor. Bu AK Parti'nin, anayasa değişikliği değildir. Ona nasip olmuştur. Bu anayasa değişikliğine destek olmak gerekir. Destek olunmazsa ne olur; bundan iki yıl önce cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 367 aranırken milletin oyu ile Meclis'te oturan o zaman Doğru Yol ile ANAP bugün tarih olmuştur. Bu millet neyi ne zaman nasıl oy kullanacağını bilir. Hayır diyenler de tarih sayfasında yerini alırlar."

Gazeteye verdiği beyanatı doğrulayan Bıçakçıoğlu, "Ben o beyanatı 24 Mart'ta verdim ve görüşlerimin arkasındayım. MHP nasıl daha önce üniversitelerde başörtüsü yasağının kalkması yönünde AK Parti ile işbirliği yaptıysa, 30 maddelik anayasa teklifi için de beğenmedikleri maddeler varsa, 'şu değişiklikler yapılmalı' demeli." şeklinde konuştu.

2002'de alınan seçim kararından 2 gün sonra, idam kararının komisyonda kaldırıldığına dikkat çeken Bıçakçıoğlu, "MHP'nin en hassas olduğu konuydu. Neden 'seçim sonrası gelecek iktidar tarafından idam kaldırılsın' denilmedi? Oysa seçim kararı da alınmıştı. MHP'liler oy kullanmaya zorlandı." dedi. Koalisyon döneminde, Anayasa'nın 38. maddesinin hangi şartlar altında değiştirildiğini de zamanı gelince açıklayacağını kaydetti. (Zaman)

Bu haber toplam 992 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri