Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP ve BDP'liler birbirlerine sarıldı

02.09.2010 16:21
Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı, Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin kritik bir iddiada bulundu

 

Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı, Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin Tv8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan’ın sunduğu, Erkan Tan ile Başkent’ten programının bu sabahki konuğuydu.

MHP’li yöneticilerin, BDP’nin zaten evet diyeceği yönündeki iddialarına yanıt veren Fatma Şahin çok tartışılacak bir iddiayı ortaya attı. Şahin, parti kapatmalarla ilgili maddenin TBMM’de görüşülürken düşmesi üzerine BDP Milletvekilleri ile MHP Milletvekilleri’nin elleriyle birbirlerine çak yaptığını ve sarıldıklarını kendi gözleriyle gördüğünü ve dehşete kapıldığını söyledi.

Şahin, “Siyasi parti olmadan ülkede demokrasi olmaz.  8. madde parti kapatmayı zorlaştıran bir kanundu. Dünyada bizden fazla parti kapatan millet yok. Şimdi biz bunu zorlaştıralım diyoruz ama 6 ay önce kapanan parti buna oy vermedi.” diyerek de BDP'nin tavrını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu partisini yönetemiyor, ülkeyi nasıl yönetecek?

“Ben milletin sağduyusu olarak konuşuyorum. 8 aydır izliyoruz. Kılıçdaroğlu bir şey söylüyor, parti yöneticileri onun kendi görüşü diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Parti içindeki karar herkesin kararıdır. Herkes Sayın Kılıçdaroğlu’nun sözleri için, onun şahsi görüşüdür diyor. Daha parti yönetiminden acizler” dedi.

Anayasa Mahkemesi’ne niye götürdü?

Başörtü sorununu çözeceğini söyleyen CHP Lideri’nin sözlerini şöyle değerlendirdi: “Başörtü konusunda ‘temel hak ve özgürlüklere, özel alana girilmez dedik, isteyen istediği gibi giyinir’ dedik. O gün Sayın Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’ne gitmek için imza attı. Bugün, başörtü sorununu çözeceğini söylüyor. Biraz özü sözü bir olsun. Akşam başka, sabah başka…Ağrı’da başka, Van’da başka…Lider dediğin mert olacak. Söylediği sözün arkasında duracak. Anayasa Mahkemesi’ne götürdün. Eğer yanlış olduğunu düşünüyorsan özür dileyeceksin. Bir komisyon kurmuşlar. Komisyondaki bilim adamları, saçından yok kaç tel görünecek, yok kulağı görünecek mi…bunları tartışıyorlar. Ne kadar kadını küçültücü.”

CHP ve MHP’nin parti duruşunda kayma var

Sahadan geldiğini, Başbakan’ın mitinglerini takip ettiğini ve 20 gündür dolaştığını ifade eden Şahin “MHP ve CHP tabanında kayma var. Vicdanlarının sesini dinleyip evet diyeceklerini söylüyorlar. Darbe Anayasası’ndan kurtulalım istiyorlar. Yöneticiler anlatamıyor, paketin içeriğine girmiyor diyorlar. Neye hayır diyecekler peki? Kadınlara, çocuklara, özürlülere, gazi, şehit yakınlarına pozitif ayrıcalıklar tanınmasına mı? Memurlara toplu sözleşme hakkı tanınmasına mı? Seyahat engelinin kalkmasına mı?” diye sordu.

CHP, 2004’te önerdiği maddeyi şimdi Ak Parti yaptı diye istemiyor

Pakette kadın hakları açısından önemli kazanımlar olduğunun altını çizen Şahin, yalnızca 10. maddenin değil, paketin her maddesinin kadınları ilgilendirdiğini belirtti.

“CHP 2004’te 10. maddenin değişmesi için kadın-erkek eşitliği hakkında bir önerge verdi. Bugün bizim hazırladığımızla aynı şekilde, bizim getirdiğimiz önergenin aynısını önerdi. Belgeler var. TBMM arşivinde var bunlar. İsteyen herkese gösterebiliriz. Onların dediği şekle getirdik şimdi ama Ak Parti hazırladı diye, altında Ak Parti imzası var diye istemiyorlar” dedi

Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri