Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP'den sert bir açıklama daha!

03.09.2009 14:17
Hükümetin demokratik açılım çalışmalarına ilişkin sert açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Bahçeli Türkiye - Ermenistan açılımı içinde yazılı bir açıklama yaptı.
Hükümetin demokratik açılım çalışmalarına ilişkin sert açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Bahçeli Türkiye - Ermenistan açılımı içinde yazılı bir açıklama yaptı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, hükümetin Ermeni açılımını yazılı açıklama yaparak sert sözlerle eleştirdi. Bahçeli, "Türkiye'nin çıkarlarına aykırı olan bu süreç ile hukuk dışı Ermeni taleplerine boyun eğildi. İç siyaset istişare süreci bir garabettir" dedi; MHP olarak bu açılıma sonuna kadar karşı olduklarını da açıkladı.

MHP'den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Paraf edilen protokoller imzalanarak onay için TBMM'nin önüne getirildiği takdirde Milliyetçi Hareket Partisi bütün gücüyle karşı çıkacak, Başbakan ve arkadaşlarının tarih ve millet önündeki vebal ve sorumluluklarını bütün açıklığıyla ortaya koyacaktır."

Açıklamada MHP lideri Bahçeli Yukarı Karabağ sorununa da değinerek, "Karabağ'daki Ermeni işgali ortadan kalkmadan sınırların açılması düşünülemez" dedi.

Mutabakat sağlandı

Türkiye ve Ermenistan mutabakata vardı, açıklamayı iki ülkenin dışişleri bakanlıkları yaptı. İlişkilerin normalleşmesi için takvim belirlendi.

İki ülke siyasi istişarelerini 6 hafta içinde, yani 14 Ekim Türkiye-Ermenistan milli maçına kadar tamamlayacak.

İmzalanacak 2 protokol Türk ve Ermeni meclislerinin onayına sunulacak. Taslak metne göre protokolün yürürlüğe girmesinden iki ay sonra sınırlar açılacak.

Protokolde neler var?

- Sınırların açılması (Protokolün yürürlüğe girmesinden 2 ay sonra)

- İki ülke dışişleri bakanlığında çalışma grubu kurulması (Protokolün yürürlüğe girmesinden 2 ay sonra)

- Hükümetlerarası komisyonun ve alt komisyonların çalışacağı koşullar, temel statülerin bakanlar düzeyinde onaylanması (Protokolün yürürlüğe girmesinden 3 ay sonra)

- Hükümetlererası komisyonların ilk toplantısının düzenlenmesi (Çalışma koşulları saptandıktan hemen sonra)

- 7 alt komisyon kuruluyor: Siyasi İstişare Alt Komisyonu, Ulaştırma, İletişim ve Enerji Altyapı ve Şebekeleri Alt Komisyonu, Hukuki Konulara İlişkin Alt Komisyon, Bilim ve Eğitim Alt Komisyonu, Ticaret, Turizm ve Ekonomik İşbirliği Alt Komisyonu, Çevre Sorunlarına İlişkin Alt Komisyon, Tarihsel Boyuta İlişkin Alt Komisyon (Bu Komisyon ile karşılıklı güveni oluşturmak için bir diyalog mekanizması kuruluyor. Tarihi belgeler incelenecek, bu incelemeye Ermeni, Türk, İsviçre ve diğer uluslardan katılım olabilir. Bununla şu deniliyor aslında; Ermenistan kapı kapı dolaşıp 'soykırım' demeyecek) (Hükümetlerarası Komisyon'un ilk toplantısından en geç 1 ay sonra)
Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri