Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP'DEN ŞOK TEDBİR

09.12.2009 14:33
MHP İzmir İl Başkanlığı, provokasyon ihtimaline karşı il ve 30 ilçe başkanlığının e-posta adreslerini değiştirdi.

MHP İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, internette MHP'lilerce yazılmış gibi gösterilen mesajlar aracılığı ile provokasyonlara başvurulabileceği endişesini taşıdıklarını söyledi.

Parti binasında bir basın toplantısı düzenleyen MHP İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, son günlerde bazı kişilerin internetteki Facebook gibi sitelerde gruplar oluşturduğunu söyledi. Kendilerinin bilgisi dışında kurulan bu grupların, halkı tahrik içerikli bilgiler aktardığını ifade eden Dervişoğlu, "İletişim aracı olarak kullanılan internette ciddi bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Bazı gruplar ve grupçuklar oluşturuluyor. Bunların hiçbirinin bizimle alâkası yok. Bazıları 'Milliyetçi İzmir', 'MHP İzmir' ve 'Bozkurt İzmir' gibi isimlerle Facebook grupları kuruyor. Bunların marifetiyle de birtakım provokasyonlar yaşanabileceği endişesini taşıyorum." dedi.

Bu sebeple parti teşkilatı olarak yeni bir yapılanma içine girdiklerinin altını çizen MHP İl Başkanı Dervişoğlu, "Bunların hiçbirinin, MHP'nin kurumsal kimliğiyle alâkası yoktur. Buna karşı parti teşkilatı bir tedbir geliştirerek, elektronik posta adreslerini yenilemiştir. İl başkanlığımızla haberleşmek isteyenler, bundan sonra 'mhp35izmir@gmail.com', 30 ilçemizde ise ilçe adı koyularak, mesela Konak için 'mhp35konak@gmail.com' şeklinde değiştirilmiştir. Parti teşkilatlarımızla haberleşecek olanların, bu adreslerin dışında kendilerine iletilmiş mesajlara itibar etmemesi hususunu kamuyla paylaşıyorum." diye konuştu.

Sözkonusu internet gruplarında, "Milliyetçi Hareket Partisi'ni basmışlar" ya da "İl başkanlığının önünde Demokratik Toplum Partisi (DTP) taraftarlarıyla PKK yandaşları toplanmış" gibi ifadeler yer aldığı öğrenildi.

Ülke genelinde üst üste yaşanan olayları bölme girişimleri olarak değerlendiren MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, bu konuda figüran olmayacaklarının altını çizdi. MHP olarak gerekli uyarıları yapmalarına rağmen iktidarın kendilerine kulak vermediğini iddia eden Dervişoğlu, "Türkiye'de uygulanan bölünme senaryolarının figüranı olmayacağımız, net bir biçimde anlaşılmalıdır." dedi.

DOĞU KÖKENLİ SANATÇI VE İŞADAMLARINA ÇAĞRI

Son günlerde yaşanan olayların önlenmesi için doğu kökenli, sanatçı, siyasetçi, işadamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine önemli görevler düştüğünü de belirten Dervişoğlu, bu konuda hepsinin sorumlu olduğunu söyledi. Barış ve sükunetin sağlanması için farklı bir öneri getiren Müsavat Dervişoğlu, şunları kaydetti: "Türk milleti kardeştir. Bu kardeşlik hukukunu bin yıl yaşatmıştır ve yeni bin yıllara taşıma kararlılığı içerisindedir. Memleketimiz ve şehrimizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen, hizmetleriyle temayüz etmiş önemli şahsiyetler vardır. Türkiye'de yaşanan bu gerginliğin ortadan kaldırılması için özellikle Güneydoğu kökenli vatandaşlarımıza, sivil toplum örgütü yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları ve milletvekillerine çok büyük görev düşmektedir."

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin, PKK'nın ve cani başının vesayeti altında olmadığını vurgulayan Dervişoğlu, "Bu konunun evvela Doğu ve Güneydoğulu hemşehrilerimiz tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının fayda getireceği kanaatindeyiz. Bu söylediklerimi bir öneri olarak alırlar ve düşünürlerse, toplumsal gerginliğin asgari seviyeye inmesi noktasında önemli bir adım atmış olurlar. Türkiye'nin birliği, beraberliği ve kardeşliğinden kendilerinin mesul olduğunu akıldan uzak tutmamalarını tavsiye ediyorum. Buradaki Güneydoğulu vatandaşlarımız, kardeşce yaşadığımız insanlarımızdır. Bu insanların PKK ile özdeş ve eşdeğer tutulmasının önüne geçmek de yine Güneydoğulu şahsiyetlerin çalışmalarıyla temin edilecektir." şeklinde konuştu.

KURTLAR VADİSİ SENARYOSU

Hükümetin, demokratik açılımın devlet projesi olduğunu söylemesi ve çıkan olaylarda provokatif oyunlar aramasını eleştiren MHP İzmir İl Başkanı, "Bir terör olayından sonra, şehit olan askerlerimizle alakalı terörist örgütlere ve suçlulara yönelecekleri yerde, sanki bir provokatif olaymış gibi farklı bir biçimde takdimine yeltenenler var. İktidara yakın bazı kişi ve kuruluşların da bu konuyla alakalı yorumları var. Biliyorsunuz, Tokat Reşadiye'de cereyan eden hadiselerle alakalı olarak iktidar partisine yakın bazı çevreler, bu eylemin, süreci baltalamak üzere PKK dışında birtakım farklı unsurlar tarafından hazırlanabilmiş olabileceği ihtimali üzerine hareket ediyor. Böyle bir imada bulunuyorlar. İktidar partisi yetkililerine güçlerini Anayasa'dan, ilhamlarını da milletten almalarını öneriyorum. Kendilerini biraz 'Kurtlar Vadisi' senaryosuna saplanmış gibi görmeye başladık. İktidarda bulunanların yapması icap eden, film senaryolarından değil, milletten ve Anayasa'dan güç almalarıdır." ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1416 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri