Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP'ye göre Suçlu AKP

03.02.2010 15:11
MHP, gece yarısı TBMM'de çıkan kavganın nedenini AK Parti'ye bağladı.

TBMM Genel Kurulu'nda dün gece yaşanan kavgadan AK Parti'li milletvekillerini sorumlu tutan MHP'liler, kavganın fitilinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'nun üzerine yürümesiyle başladığını iddia etti.

MHP'lilerin, MHP'li Osman Durmuş'un kürsüde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşine yönelik ve 'ikinci peygamber' sözlerinin arından çıkan kavgadan çok Mumcu'ya yapılanları anlatması dikkat çekti.

MHP grup başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural ile bazı milletvekilleri, düzenledikleri basın toplantısı ile dün gece yaşananları anlattı.

Şandır, olayların sorumlusunun Başbakan olduğunu, kendi grubunu MHP grubunun üzerine saldırttığını ileri sürdü.

Vural ise Avrupa Parlamentosu'ndaki seçimlerle ilgili sözlerine tepki gösterdi. Vural, bu sözlerin gerçek dışı olduğunu savundu.

Daha sonra sözü alan MHP Milletvekili Tuğrul Türkeş, AK Partili Mevlüt Çavuşoğlu'nun başkanlık seçimiyle ilgili şunları anlattı: "Çavuşoğlu destek istedi. Şahsen destek vereceğimi söyledim. Sonra Genel Başkan'ımızla görüştük. Sayın Bahçeli, 'Bir Türk'ün seçilmesi milliyetçi bir parti olarak bizi ancak memnun eder, her türlü desteği verin' dedi. Biz de destek verdik. Buna rağmen Başbakan çıkıp aksini söyledi. Bu doğru değil. Başbakan'ın birikimi, bilgisi, donanımı oradaki olayları takip etmeye yetmeyebilir. Ama danışmanları kendisini yanıltmamalı."

BU ÜLKEYİ NASIL YÖNETİYORLAR?

Ertuğrul Kumcuoğlu ise AK Parti'nin yoktan kriz çıkarttığını öne sürdü.

Kumcuoğlu, "Başbakan'ın sözleri gerçeklere aykırıdır. Bunu niçin yapıyor hakikaten anlamakta zorlanıyorum. Ya Sayın Başbakan bilerek ve isteyerek olayları tahrip ediyor, ya da birileri kendisini yanlış bilgilendiriyor. Biz karşı adaya oy versek Sayın Çavuşoğlu aday dahi olamayacaktı. Bu kadar açık bir olaydır. AKP'li diğer 6 milletvekilinin hiç katkısı olmamıştır. Biz olmasak seçilemezdi, aday dahi olamayacaktı. MHP'nin katkısını inkar etmenin mantığını anlamak mümkün değil. Bu devlet nasıl idare ediliyor, bu devlet nereye gidiyor. Milletvekilinin soru önergesine başbakan değil Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı nasıl yanıt veriyor? Bu hükümet yokluktan kriz yaratıyor. Bu konuda da başarılılar." şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN'A HODRİ MEYDAN

Bunun üzerine araya giren MHP Grup Başkanvekili Vural, Başbakan'a yönelik "Namuslu ve dürüst ol. MHP'ye karşı yalanlarının yanıtını veririz. Herkes haddini bilmeli. Biz devletimizi, milletimizi ülke dışında temsil etmesini biliriz. Milletin onurunu korumayı biz biliriz. Başbakan utanmadan, sıkılmadan bu sözleri söylüyor. Bu ne izandır? Siyaset bu kadar mı alçalmalı. Bu kadar mı yalanın ipine sarılacak? Başbakan'a 'hodri meydan' diyoruz. MHP'lilerden ve milletten özür dilemeye çağırıyorum. Başbakan bunlardan medet umacak hale gelmiştir. Bize saldırmak için her türlü konuyu çarpıtıyor." ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİLERİN RUH HALİ BOZUK

Şandır ise olup bitenlerden AK Parti grubu ile Başbakan'ı sorumlu tuttu.

Şandır, "Toplantılarda zaman zaman haddi aşan olaylar, laf atmalar yaşanmaktadır. Bunun üzerin Meclis'i yöneten başkanvekili müdahale eder. Dün de böyle bir tartışma sonrasında, Bülent Arınç hışımla, yüksek bir ses tonuyla Mumcu'nun odasına gider ve 'sen nasıl yönetiyorsun, sarhoşa nasıl müsaade ediyorsun?' diye ardından AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ fiili saldırıya yelteniyor. MHP'li Murat Özkan araya girip, fiili müdahaleyi engelliyor. Mumcu oturuma devam edemeyeceğini söylüyordu. Bu yürütmenin yasamaya müdahalesi olarak kabul ettik ve buna tepki koyduk. Araya giren hükümet üyeleri özür diledi. Bunun üzerine çalışmalar başladı. Ama yine oturum sırasında Bozdağ, grubumuzu tahrik edici laflar söyledi. Meclis'i tahrik edebilmek için yapılabilecek, söylenebilecek her şeyi söylediler." ifadesini kullandı.,

Şandır, yaşananlara sebep oldukları için AK Partililerin Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini söyledi.

MHP'li Divan üyesi Murat Özkan ise Bülent Arınç'ın Güldal Mumcu'nun odasına girip, "Meclisi nasıl yönetiyorsun, sen bir militansın, sarhoşlara izin veriyorsun" diye bağırdığını ve sarhoş taklidi yaptığını belirterek, olayın detaylarını anlattı. Kendisinin müdahale ettiği zaman da, "sen karışma iki kişi konuşurken üçüncü kişiye başka şey düşer." şeklinde hakaret ettiğini iddia etti.

Vural, daha sonra AK Parti Denizli Meclis üyesi İsmail Hakkı Esen'e ait olduğu ve Başbakan'a yönelik bizim için adeta ikinci peygamber gibidir" sözlerini dinletti.

Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri