Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Microsoft, otomotiv sektöründe

15 Mayıs 2008 / 09:47
Microsoft, Hyundai ile otomotiv sektörüne girdi.

Dünyanın en büyük 6'ncı üreticisi konumunda bulunan Hyundai Otomotiv Grubu, öncü yazılım şirketi Microsoft Corp. ile yeni nesil araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinin ortak gelişimi için uzun dönemli anlaşma imzaladı.

Seul'de gerçekleştirilen törene Hyundai Otomotiv Grubu Başkanı Eui-Sun Chung ve Microsoft Başkanı Bill Gates'in yanı sıra Hyundai Otomotiv Grubu Teknoloji Başkanı Hyun-Soon Lee ve Microsoft Otomotiv Kolu Genel Müdürü Martin Thall da katıldı. Bu ortaklık dahilinde Microsoft Oto yazılım platformu baz alınarak yenilikçi ve ilerici çözümlerin gelişimi yapılacak ve Hyundai modellerinin gelecekteki araç içi teknolojileri hazırlanacak.

Anlaşmayla ilgili Chung, "Hyundai Otomotiv Grubu'nun stratejik vizyonu, otomotiv ve enformasyon teknolojilerinde dünya lideri olmak. Microsoft ile ortaklığımız bu vizyonu gerçekleştirmemizi sağlayacak" derken Thall da şunları söyledi: "Geliştireceğimiz yeni sistemler tüketicilerin araç içindeki deneyimlerine yeni bir boyut kazandıracak. Hyundai ile Microsoft, 2006 ilkbaharından bu yana araç içi teknolojilerinin geleceği için vizyonlarını paylaşıyordu. Bu anlaşma doğrultusunda artık ortak olarak yeni nesil sistemlerin gelişimini yapacağız".

Ortaklığın ilk ürünü, mobil cihazlar ile ses kontrollü iletişimin kurulmasını sağlayan yeni nesil bilgi-eğlence sistemi olacak. Bu sistem 2010 yılında ilk olarak Kuzey Amerika pazarında tanıtılacak ve daha sonra tüm dünyadaki Hyundai modellerine adapte edilip multimedia ve navigasyon sistemlerinde kullanılacak. Bu sayede Hyundai kullanıcılarının özellikle her türlü ses formatıyla araç içindeki müzik keyfi artırılacak. Küçültülmüş masaüstü bilgisayarı olarak da adlandırılabilecek bu yeni nesil eğlence sistemi, araçların tanıtımından sonra da güncellenebilecek, yeni fonksiyonlar yüklenebilecek, hatta daha üst sürümler yüklenebilecek. Yazılım bazlı kullanımı kolay bu format sayesinde araç içinde kullanılan multimedia teknolojisine yeni bir dönem başlamış olacak.

Yapılan anlaşma doğrultusunda Microsoft, A.B.D. ve Avrupa pazarından sonra Asya pazarına da Hyundai gibi önemli bir marka sayesinde daha çok açılmış olacak. Anlaşmanın haricinde Hyundai ve Microsoft ile beraber IITA (Institute for Information Technology Advancement - Enformasyon Teknolojileri Gelişim Enstitüsü) de, ortak olarak Otomotiv Bilgi İşlem Merkezi kurmak amacıyla bir iyi niyet mektubu imzaladı. Hyundai, Koreli yazılım ve cihaz üreticilerinin global pazarlara açılmasını sağlamak ve fırsat yaratmak amacıyla kurulacak merkez için önümüzdeki beş yıl 166 milyon USD'lik yatırım yapacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri