Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mide küçültme Ölümle Sonuçlandı

10.06.2009 16:13
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ''mide küçültme'' ameliyatının ardından vefat eden Selma Vural'ın (41), operasyon sırasında bağırsağının delindiği, bu nedenle hayatını kaybettiği iddia edildi.
Vural'ın kardeşi Muhittin Bozan, yaptığı açıklamada, annesinin dizindeki rahatsızlık nedeniyle gittikleri doktor Nuri Kama'nın, 107 kilo olan ablasına mide küçültme ameliyatı önerdiğini anlattı.

Doktorun teklifini kabul ederek 12 Mayısta kapalı ameliyatla Selma Vural'ın midesinin küçültüldüğünü belirten Bozan, ''Ancak ilk ameliyatta bağırsağın delindiğini, bu durumu sonradan fark eden doktorun ikinci ameliyatı yaptığını'' iddia etti. Bozan, ablasının 13 Mayısta ikinci kez ameliyata alınarak, delik bağırsağının dikildiğini savundu.

Ablası Selma Vural'ın 10 gün sonra taburcu edildiğini, ancak yaklaşık 5 gün sonra ameliyat dikişlerinde ağrı ve sıvı akışı görülmesi üzerine hastaneye kaldırıldığını aktaran Bozan, doktor Nuri Kama'nın ''Bize nazar değdi, ufak bir hata yaptık'' sözleriyle kendilerine açıkladığını, gerçek sorunlardan hiç söz etmediğini öne sürdü. Bozan, şu görüşleri ileri sürdü:

''Biz dün öğrendik. Ablam zaten yoğun bakıma alınmıştı. Bize yoğun bakımdaki doktor gerçekleri anlattı. İlk ameliyatta bağırsağı enfeksiyon kapmış. Halbuki doktoru 30 gün boyunca 'Ablan çok iyi' dedi. 6-7 Haziran'da bilinç kaybı başladı. 8 Haziranda yoğun bakıma alındı. Yoğun bakıma alınmadan önce, ablam bizi tanımamaya başladı. Doktor hala 'psikolojik' diyordu. 15-20 dakika sonra yoğun bakıma alındı. Yoğun bakıma alındığında, başka bir doktor 'Bununla ilgili neden sonuç ilişkisi aramayın ama illa neden arıyorsanız bağırsağın delinmesi' denildi.''

Bozan, ablasının ameliyat sırasında bağırsağı delindiği için hayatını kaybettiğini iddia ederek, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve otopsi yapıldığını bildirdi.

AMELİYATI YAPAN DOKTORUN SÖZLERİ

Ameliyatı gerçekleştiren doktor Nuri Kama da ailenin iddialarıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vural'ın uzun süredir hekimi olduğunu, bir süre önce kendisini safra kesesinden de ameliyat ettiğini anlattı.

Vural'a ''morbit obezite'' teşhisi koyarak, bu durumun kalp, akciğer ve tansiyon sorunlarına neden olabileceğini anlattığını aktaran Kama, mide küçültme ameliyatı önerisini Vural'ın kabul ettiğini söyledi.

İlk ameliyatın ardından Vural'ın midesinden safra kaçağı oluştuğunu tespit ettiklerini ve bunun bağırsaktan kaynaklandığını anlayarak, ikinci operasyonla bağırsaktaki deliği kapattıklarını belirten Kama, şunları söyledi:

''Erken davrandığımız için de buna bağlı komplikasyondan kurtuldu. Safra kaçağına bağlı olan hadiseden iyileşti. Ameliyata bağlı gelişen bu komplikasyon doğaldı, gereği yapıldı. Hasta taburcu edildikten sonra yarasında enfeksiyon vardı. Az su içmesine bağlı olarak üre yükselmiş. Tekrar hastaneye yatırıp serum desteği verdik. Hastanın vefatının nedeni mikro embolilere bağlı bir durum olabilir, beyne emboli akmış olabilir. Tromboemboli, morbid obezlerde görülebilir. Bunu kontrole yönelik, önlemeye yönelik taburcu ettikten sonra evde tedavi de yaptık. Vural'ın vefatının beyne ve akciğere akan emboliyle oluştuğunu düşünüyorum. Kanser hastaları ve obezlerde bu risk her zaman vardır. Bir ihmal söz konusu değil.''
Bu haber toplam 7516 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri