Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Migren en çok kimde Görülür?

26 Eylül 2008 / 13:09
Doç. Dr. İsmail Apak, migren hastalığının sosyo ekonomik durumları yüksek kişilerde daha sık görüldüğünü söyledi.
Diyarbakır Nöron Tıp Dal Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. İsmail Apak migrenin zaman zaman kafanın bir yarısında meydana gelen ve 4 ile 24 saat arasında süren şiddetli baş ağrısı olduğunu belirterek, hastaların zamanzaman migreni oluşan diğer baş ağrılarıyla karıştırdığını bildirdi.


Beyindeki damarların genişleyip daralması olan migrenin 8 yaşında dabaşlayabileceğini ve 45-50 yaşına kadar sürebileceğini bildiren Doç. Dr. Apak,migren hastalığının kadınlarda görülme oranın erkeklerden daha fazla olduğunukaydetti.Hastalığın kişide bunaltıya neden olduğu ve ışık ile gürültüden kaçmaisteği yarattığını ifade eden Doç. Dr. Apak, şöyle dedi:"Migren genetik özelliği de olan bir baş ağrısı şeklidir. Kesin tedavisiolmayan rahatsızlığı, kriz döneminde hafif veya ağrıyı atlatmak ya da krizin sıksık gelmemesi için tedavi veriliyor. Kadınlarda migren menopozun ardından sonaeriyor. Stres, migrenin tetikleyici unsurudur. Yoğun stres altında kalankişilerde migren sık görülüyor. Kadınlarda adet dönemlerinde ortaya çıkabiliyor.Migrenin sosyo ekonomik durumu yüksek kişilerde görülme oranı çok daha fazla.Çünkü bu kişiler iş yaşamı nedeniyle daha çok stres yaşıyor. Bir kadının hem işhayatında çalışması hem de evde ev işleriyle uğraşmasını örnek verebiliriz.Yoksul kişilerde daha az görülüyor. Çünkü yoksul kişiler, iş hayatında yaşananstresten uzak kalıyor. Bu nedenle migren rahatsızlığı olan kişilerin stresin dahaaz olduğu ortamlarda bulunmalarında büyük yarar var."Doç. Dr. İsmail Apak, açlık ve uykusuzluğun migreni çok şiddetlitetiklediğini bu nedenle hastanın aç ve uykusuz kalmamaya özen göstermesiniisteyerek, "Migreni olan kişiler kırmızı şarap, soslu gıdalar, çikolata, sigara,çay, kahve, çerez ile yağlı gıdalardan uzak durmalıdır. Migren bazı hastalardageçici felç ve görme kayıplarına da yol açabiliyor" diye konuştu.YOKSULDA "GERİLİM TİPİ" BAŞ AĞRISI OLUŞUYOR

Doç. Dr. Apak, kendilerine baş ağrısı şikayetiyle gelen hastaların yüzde80'nin de "gerilim tipi" baş ağrısı olduğunu bildirerek, sözlerini şöylesürdürdü:"Bu baş ağrılarının nedeni ekonomik sıkıntı nedeniyle bulunduklarıortamdan kaynaklanıyor. Kişinin yaşadığı günlük sıkıntılar baş ağrısına nedenoluyor. Maddi yetersizliğin yol açtığı aile içi geçimsizlikler, gerilim tipi başağrılarının oluşumunu sağlıyor. Bu ağrıların oluşmaması için kişinin yaşadığısıkıntılardan kurtulması lazım. Ancak bu da kolay bir durum olmadığı için kişibaş ağrılarını yaşamaya devam ediyor. Bu nedenle tedavi sadece hekim ile ilgilikalmıyor. Hekimi aşan bir durum da ortaya çıkıyor."

Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri