Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mikrodalga fırınlarda hastalık tehlikesi

14 Ekim 2008 / 17:59
10 Ekim 2008 05:17Washington Times'ta yer alan haberde verilen mesaj ilk etapta algılaması biraz güçmüş gibi görünse de aslında durum oldukça basit.
Mikrodalgada uygun biçimde ısıtılmayan veya pişirilmeyen dondurulmuş gıdalar birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

ABD'nin çeşitli eyaletlerinde 32 kişinin mikrodalgada hazırlanmış dondurulmuş tavuktan zehirlenmiş olması kamuoyunda bir kuşku yarattı ve resmi yetkililerden de tüketicilere dikkatli olunması kunusunda ciddi bir uyarı geldi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kansas Üniversitesi Uluslararası Gıda Birliği yöneticisi Doug Powell, 'Mikrodalgalar yiyeceği ısıtmak için uygun araçlar olsa da gıdaların pişirilmesi için pek uygun değildir.' dedi.

Mikrodalgaların yiyeceğe eşit şekilde dağılmış bir ısıyla temas etmediğini de ifade eden Doug Powell, soğuk kalan bölgelerdeki E. coli ve salmonella gibi zararlı bakterilerin yiyeceklerin üzerinde ölmediğini ifade ediyor. Bu nedenle de soğuk et ve tavuk gibi yiyeceklerde bulunan ve insan sağlığını tehdit eden bakterilerin yok olmadığını söylüyor.

Tennessee Üniversitesi Gıda Uzmanı Michael Davidson da yiyeceklerin çiğ haldeyken mikrodalgada pişirilmesini uygun bulmuyor.

Birçok insanın dondurulmuş yiyeceklerin önceden az da olsa pişirildiğini düşündüğünü belirten Davidson bu inanışın da çok yanlış olduğunu belirtiyor.

ABD genelinde bir yılda 325 binden fazla kişinin gıda zehirlenmeleri veya benzer problemlerle hastanelere başvurduğunu belirten yetkililer şu sıralar mikrodalga zehirlenmelerinden kaç kişinin hastanelere başvurduğunu araştırıyor.

Dondurulmuş gıda üreten firmalar yaptıkları açıklamalarda ürettikleri yiyeceklere sonuna kadar güvendiklerini fakat çıkan olumsuz haberlerden dolayı yine de pakletlerin üzerine yazdıkları pişirme talimatlarını yeniden revize ettiklerini belirtiyorlar

Kaynak:
Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri