Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Miladınızı doldurdunuz

12 Temmuz 2008 / 16:02
Baykal'ın gündeminde Ergenekon ve dokunulmazlıklar vardı. CHP lideri Trabzon'dan Erdoğan'a meydan okudu.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Temiz Eller Operasyonu” açıklamasını eleştirerek, “Sen dokunulmazlıkların arkasına saklanacaksın, 13 tane yolsuzluk dosyan olacak, Temiz Eller Operasyonu yapacaksın. Sonra da Baykal engelliyor diyorsun. Çık karşıma. Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Deniz Baykal'ın, ikisinin dokunulmazlığını kaldıralım da Temiz Eller Operasyonu başlayıversin” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, bu sabah Anadolu Jet'in tarifeli uçağıyla saat 08.00'de Ankara'dan Trabzon'a geldi. Baykal'ı havalimanında CHP'li Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu ile yaklaşık 100 kişilik partili topluluğu karşıladı. Havalimanında kendisini karşılayanlarla tek tek el sıkışan Baykal'a kadınlar büyük ilgi gösterdi.

MAYDANOZLU KAHVALTI

Baykal, daha sonra parti otobüsüyle otele geldi ve il örgütüyle kahvaltı yaptı. Baykal, kahvaltı sırasında yanına gelen 14 yaşındaki Olgun Tekçi adlı çocuğu severek bir süre sohbet etti ve “Benim çocukluğuma çok benziyorsun" dedi. Bu arada Baykal'ın kahvaltının başında bol bol maydanoz yemesi dikkat çekti. CHP liderinin masada bol miktarda yeşillik bulundurulması için talimat verdiği de ifade edildi. Kahvaltı masasında maydanozun yanı sıra roka da bulunduruldu.

Baykal ve beraberindekiler daha sonra Trabzon Belediyesi tarafından yapımına başlanan Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nin açılışına katıldı. Açılış öncesi telgrafların okunması sırasında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile AKP Trabzon milletvekili Asım Aykan'ın isimleri okunduktan sonra kalabalıktan 'yuh' sesleri yükseldi.

BORÇ 500 MİLYAR DOLAR OLDU

Deniz Baykal, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de yeni bir döneme geçildiğini belirterek, “Demokrasilerde bu iş böyledir. İktidarlar gelir gider. Hiçbir iktidar ebedi değil. Öyle anlaşılıyor ki Türkiye'de iktidar değişimi dönemine gelinmiştir, yaklaşılmıştır. 6 yıl bir millete tek parti hükümeti içinde hizmet etmek imkanı müstesna bir imkandır. Bu imkan herkese nasip olmaz. Bunu en iyi şekilde kullanmak gerekirdi.

Gönül isterdi ki hükümet bu 6 yılı, ekonominin temel sorunlarını çözmek, halkın sıkıntılarına çare bulmak, bölgesel kalkınmayı gerçekleştirmek, ülkeyi birbiriyle kaynaştırmak için kullansın. Ama geldiğimiz noktada bunu söylemenin mümkün olmadığını rakamlar bize söylüyor. Türkiye baştan aşağıya borçlu. Bunlar geldiğinde toplam borcumuz, 2002 yılının Kasım ayında 220 milyar dolardı. Yani, 85 yıllık cumhuriyet tarihinin, 58 hükümetin borcu. Bunların zamanında 500 oldu 500. 280 milyar dolar ek borç yaptılar 6 yılda. Bir barajın temelini atıp bir kurdelesini kesme noktasına getirdiler mi? Bir santral açtılar mı? Eldekini avuçtakini sattılar. Etibank, Sümerbank, Demir Çelikleri sattılar. Ne varsa sattılar. Satmakla kalmadılar, sonra da CHP taş taş üstüne koymadı dediler. E vicdansız, a insafsız. Senin gününü gün ettiğin paralar, fabrikaları satmakla elde ettiğin paralar nereden geldi? Hiç olmazsa dön de sana bunları teslim edene bir teşekkür et, hakkını teslim ediver, takdir et” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri