Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li vekillere Ergenekon suçlaması

08.06.2010 17:17
İki milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması fezleke hazırlandı

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ile Erzincan Milletvekili Erol Tınastape'nin ''Ergenekon soruşturması'' ile ilgili dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin tezkereler TBMM Başkanlığına sunuldu.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcıvekili Taner Aksakal'ın hazırladığı fezlekelerde, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de sanıkları arasında bulunduğu dava dosyası anımsatıldı. Fezlekelerde, Ahmet Ersin'in de yer aldığı ve bir otelde çekildiği öne sürülen görüntüler ile gizli tanıkların ifadelerine yer verildi.

Fezlekelerde iki milletvekili ''Ergenekon silahlı terör örgütüne yardım etmek'' ile suçlanıyor. Savcılık fezlekesinde ''Tınaztepe'' şeklinde ifade edilen, Erol Tınastepe'nin soyadı dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin tezkerede ''Tınastepe'' olarak yer aldı.

İki milletvekili hakkındaki fezlekelerde, Ersin ve Tınastepe'nin ''Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan yürütülen soruşturmada, hakkında soruşturma açılan şüphelilerin aleyhine ifade veren tanıkların ''ifadelerini maddi menfaat vaadi karşılığında değiştirmelerine ilişkin yapılan girişimlerde aktif rol alarak gizli tanıklarla görüşme yaptıkları'' iddia edildi.

TBMM Başkanlığına sunulan tezkerelerde iki milletvekilinin haklarındaki fezlekeler kapsamında dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor.

-DİĞER TEZKERELER-

Bu arada, Ersin ve Tınastepe dışında, BDP Batman Milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız, BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır (4), BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna ve MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak'ın yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık tezkereleri de TBMM Başkanlığına ulaştı.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişin tezkereler TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edildi. Bu dosyalarla Meclise gelen dokunulmazlık dosyası sayısı 640'a ulaştı.

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri