Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli Gazete Hindistan'da da çıkıyor

03.05.2010 21:54
1973'ten beri çıkan Milli Gazete Hindistan'da aynı adla çıkıyor

Milli Gazete Hindistan’da da çıkıyor

Türkiye’de ‘Hak geldi, batıl zail oldu’ sözüyle 12 Ocak 1973’ten beri çıkan Milli Gazete Hindistan’da da aynı adla basılıyor, tabii önemli farklarla… 

Örneğin başyazı kısmında Mehmet Şevket Eygi’yi ya da Mahmut Topbaş hocayı, kültür sayfasında ise İbrahim Tenekeci’yi göremiyoruz. 

Gazetenin köşe yazarları  olarak Nilüfer Sühreverdi’yi, karikatürlerin de Yusuf adlı  bir karikatüriste ait olduğunu fark ediyoruz. 

Ocak 2000’dan beri Hindistan’ın kuzeyinde yoğun olarak Müslümanların yaşadığı eyaletlerde yayınlanan The Milli Gazette, Müslüman cemaatlerin nabzını tutuyor. 

15 günde bir çıkan The Milli Gazette, mütevazı şartlarda ve gönüllülüklere dayalı bir atmosferde ülkenin önemli eyaletlerinden Yeni Delhi’de yoğun bir çalışma düzeni içerisinde okurlarla buluşuyor. 

 
Gazete İngilizce basılıyor
İngilizce yayın yapan The Milli Gazette’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni Keşmir’le ilgili sorunları dünya gündeminde yer bulmasını sağlayan  Dr. Zafar’ul İslam Han yürütüyor.
Dr. Zafar’ul İslam Han TwoCircles’e verdiği mülakatta gazetenin Hindistan’daki Müslümanların hatrı sayılır oranda bulunduğu Gücerat ve Kerala ve Yeni Delhi gibi eyaletlerde ve halen Hindistan’a karşı bağımsızlık mücadelesi veren Keşmir’de dağıtıldığını söylüyor. 

Toplam 32 sayfa basılan The Milli Gazette,’nin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Zafar’ul İslam Han kariyeri ise başarılarla dolu. Leiden’de hazırlanan İslam Ansiklopedisi’ne  Hindistan Müslümanları ile 10 madde yazan Dr. Zafar’ul İslam Han Hindistan Müslümanları İstişare Meclisi başkanlığını da yürütmüş. 

Hindistan Müslümanlarının  önde gelen liderlerinden Mevlanan Vahiduddun Han’ın oğlu . Zafar’ul İslam Han, Al Jazeera, Al Arabiya and BBC Arapça gibi kanallara Keşmir sorunu ve Hindistan Müslümanları ile ilgili haberlere konuk olarak alınıyor.

Gazetenin sitesi: http://www.milligazette.com/

Baskı alınabilecek veya ön zileme yapılabilecek sayıları içeren internet bölümü: http://print.milligazette.com/
 
 
 

 

Yusuf Ziya Gökçek -dunyabizim.com

Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri