Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli Görüşçüler 2'ye mi Ayrıldı?

25 Temmuz 2008 / 10:35
SP'de 'yenilikçiler' Kutan'ı uzaklaştırmak için harekete geçti
Ergun AKSOY'un haberi

Anayasa Mahkemesi'nde süren AKP davasıyla ilgili sona yaklaşılırken, merkez sağda yeni arayışların adreslerinden biri olan SP'de de hareketlilik başladı. Yaklaşık bir yıldır SP'deki yönetim anlayışından rahatsız olan ve Recai Kutan'ın bırakmasını isteyen yenilikçiler ile gelenekçiler arasında sıkı bir savaş başladı.

HOCA: BEKLEYİN

Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un etrafında toplanan yenilikçiler, bir süre önce "Milli Görüş" hareketinin doğal lideri Necmettin Erbakan ile görüştüler. Partide bir yenileşmeye gereksinim olduğunu, Kurtulmuş'a yönetimin verilmesini istediler. Erbakan ise bu talebe karşılık sadece "Ekim ayını bekleyin" demekle yetindi. "Yenilikçiler" ise ekim ayını beklemek yerine bu hafta sonu yapılacak il başkanları toplantısı ve ardından Genel İdare Kurulu'nda Kutan ve ekibini ağustos ayında olağanüstü kongre kararı almaya iknaya çalışacaklar. Kutan ve ekibinin olağanüstü kongre kararı almaması halinde teşkilatlardan imza toplayarak partiyi kongreye götürmeye çalışacaklar.

CAMİ AVLUSU

Kurtulmuş'un genel başkan olması halinde SP'nin adı ve ambleminin değiştirilmesi öngörülüyor. Kurtulmuş'un "Milli Görüş" çizgisini inkâr etmeyeceği, ancak dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmelere göre yeni politikalar belirleyeceği kaydediliyor. SP'deki yenilikçilerin, AKP'de geçen dönem aday gösterilmeyen 150 vekilin büyük bir bölümüyle birlikte hareket ettiği, Kurtulmuş'un yönetimi ele geçirmesi halinde SP'nin tabanını cami avlusundan çıkaracağı, merkez sağa çekmeyi çalışacağını ileri sürülüyor. "Yenilikçilerin" partinin yüzünü değiştirmek içinde birçok akademisyenle de temas halinde oldukları belirtildi.

İLK AYRILIK 1999'DA YAŞANMIŞTI

Milli Görüş'te ilk isyan hareketi 1999 yılında yaşandı. Abdullah Gül, Fazilet Partisi kongresinde Kutan'a karşı aday oldu ama kaybetti. FP kapatılınca Erdoğan, Gül ve Arınç'la hareket eden 50 vekil AKP'yi kurdu.
Kaynak:
Bu haber toplam 950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri