Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli tank ihalesi tamam

29 Temmuz 2008 / 19:57
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Altay Milli Tank Projesi'nin, Türkiye'nin Savunma Sanayi Alanında Belirlemiş Olduğu Hedeflere Ulaşması Açısından Kritik Bir Eşiğe İşaret Ettiğini Bildirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Altay Milli Tank Projesi'nin, Türkiye'nin savunma sanayi alanında belirlemiş olduğu hedeflere ulaşması açısından kritik bir eşiğe işaret ettiğini bildirdi.

Erdoğan, Sakarya'da Arifiye ilçesindeki OTOKAR Tesisi'nde düzenlenen, Savunma Sanayii Müsteşarlığı Milli Tank Projesi Sözleşmesi İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, projenin bu tankların yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesini amaçladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu proje ülkemizin savunma sanayi alanında belirlemiş olduğu hedeflere ulaşması açısından kritik bir eşiğe işaret ediyor. Az önce Koreli misafir bakanımızla şunu konuştuk. Bu projenin ilk ürününü vermesi 78.5 ay sonra, bunu dedik biraz kısaltalım, 78.5 ay bizim beklemeye tahammülümüz yok. Bunu Sayın Koç'a da dedim bu işi oturup yeniden görüşün, bunu biraz daha geri çekelim sayın Bakan ve Koç da notunu aldı. Bunu oturup bir daha değerlendirmemiz lazım. Vardiyalarımızı daha artıracağız ve daha kısa zamanda da bu projeyi ürünü almak üzere hayata geçireceğiz.

Zira biz bir yarışın içerisindeyiz ve bu yarışta da kısa zamanda neticeler almak durumundayız bunlar olmayacak şeyler değil. Olur bütün mesele buradaki sarf edilecek olan mesaidir. Teknolojik açıdan en karmaşık askeri kara platformu olarak nitelenen ana muharebe tankının milli imkanlarla tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi Türkiye için hayati derecede önem taşıyor. Onun içinde bu süreci bu zamanı önemsiyoruz.''

Bu tür kara araçları için bundan sonraki hedefin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının hafif zırhlı araçlardan ana muharebe tankına kadar tamamının Türkiye'de üretilmesi olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu proje ile Türkiye'nin dünyanın önde gelen üreticileri arasına girmesine yönelik milli strateji kesinleştirilmiş olmaktadır. Proje kapsamında Türk savunma sanayinin bütün yetenekleri kullanılacaktır. Başta atış kontrol istemleri, silah ve zırh donanımı olmak üzere bir çok yüksek teknoloji içeren alt sistem kendi mühendislerimiz tarafından tasarlanacaktır. Bu proje ile savunma sanayi konusunda uzmanlaşmış bulunan kurumlarımız birikimlerini tahkim etme imkanına kavuşacaklardır.''

Erdoğan, projenin, TSK'ya kazandıracağı modern harekat yeteneği yanında, askeri kara platformları alanında da elde edilen endüstriyel yetkinliğin daha ileri seviyelere taşınmasını da temin edeceğini söyledi.

Projenin, sağlayacağı ihracat potansiyeli ile de ayrı bir öneme sahip olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Türkiye, Altay Projesi ile dünyanın sayılı tank üreticileri arasında yerini alacaktır. Böylece kendi savunma sanayimizin ürünü olan zırhlı ve taktik araçlara ilave olarak, ana muharebe tankını da dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerine ihraç edebilecek konuma ulaşacağız. Bu durumun Türk savunma sanayinin dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir kapasiteye ulaşmasının önemli adımlarından biri olduğu açıktır.

Projenin bir diğer hedefi de savunma sanayi alanında ülkemizin dış politika öncelikleri paralelinde müşterek menfaatlere dayalı işbirliği modellerinin geliştirilmesi ve uygulamaya geçilmesidir. Bu doğrultuda proje kapsamında, dost ve kardeş ülke Kore Cumhuriyeti ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği, ülkelerimiz arasındaki dostluğun ulaştığı noktayı göstermesi açısından önemlidir.''

Hükümet olarak Türkiye'nin savunma sanayisinin geliştirilmesi için gerekli adımları atmayı sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, ''Türk Silahlı Kuvvetleri modernizasyon ihtiyaçlarının büyük bir oranını milli imkanlarla karşılanması hedefimizi hayata geçirmeye kararlıyız. Bölge barışının korunmasında destek olacak Altay tanklarının öngörülen zamandan önce geliştirilerek hizmete girmesi için yapacağınız çalışmalarda ben bütün kuruluşlarımıza özellikle şimdiden başarılar diliyorum. Altay Projesi'nin Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."


sondakika
Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri