Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Millilerimiz'e Fair Play Ödülü

04 Ocak 2009 / 12:27
FIFA, Ermenistan maçındaki barışa yönelik girişimleri nedeniyle Türkiye'yi Dünya Fair-Play Ödülü'ne layık gördü.
FIFA, 12 Ocak'ta Zürih'te yapacağı galada 2008 Yılı Fair-Play Ödülü'nü "futbol aracılığıyla dünya barışına yaptığı katkılardan dolayı" Türkiye'ye verdiğini resmen açıklayacak.

FIFA, futbol dünyasının en prestijli ödülünü 6 eylül 2008'de Erivan'da oynanan Ermenistan-Türkiye maçında atılan barışa yönelik adımlar nedeniyle iki ülke federasyonları arasında paylaştıracak.

FIFA'nın konuyla ilgili davet mektubu önceki gün her 2 ülke federasyonuna ulaştı. FIFA Başkanı Sepp Blatter imzasıyla gönderilen davet mektubunda, "2008 Yılının Fair-Play Ödülü'ne Türkiye ve Ermenistan federasyonları lâyık görülmüştür" denildi.

6 Eylül 2008'de oynanan Ermenistan-Türkiye maçı için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erivan'a gitmiş ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile bir araya gelerek iki ülke arasında en üst düzeyde diplomatik ilişki başlamasını sağlamıştı.

Türkiye'nin 2-0 kazandığı karşılaşmayı, iki ülke cumhurbaşkanı yanyana izlemişti. Bu karşılaşma sonrasında Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ı 14 Kasım 2009 tarihinde Türkiye'de oynanacak rövanşa davet etmiş ve olumlu yanıt almıştı.

FIFA'nın 1987'den beri verdiği Fair-Play ödüllerini bugüne kadar seyirciler, futbolcular, kulüpler ve yöneticiler almıştı.

2007'deki en son ödüle ise formasına ücretsiz olarak aldığı UNICEF reklamı ve UNICEF'e yaptığı 1.5 milyon euro'luk katkıdan dolayı barcelona kulübü sahip olmuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri