Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milliyet Gazetesi'ne şok dava

17.09.2009 18:06
Milliyet muhabiri ve sorumlu yazıişleri müdürüne terör propagandası yaptığı gerekçesiyle dava açıldı.
Kürt açılımıyla ilgili tartışmalar kapsamında Abdullah Öcalan'ın hazırladığı yol haritasının kamuoyuna açıklanıp açıklanmayacağı tartışılırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK'nın yöneticilerinden Duran Kalkan'ın örgüte yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamaları haberleştiren gazeteci aleyhinde dava açtı.

TERÖR PROPAGANDASI GEREKÇE GÖSTERİLDİ
Başsavcılık, Milliyet gazetesi muhabiri Namık Durukan ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Çakkalkurt'un "terör örgütünün propagandasını yaptıkları" gerekçesiyle 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Kalkan, PKK'nın silah bırakması tartışmaları konusunda, 24 Haziran'da Fırat Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Durukan, kamuoyunun da yakından izlediği tartışmayla ilgili yapılan açıklamaları, açıklamaların Fırat Haber Ajansı'na yapıldığını da belirterek haberleştirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise Durukan'ın haberiyle ilgili dava açtı. Savcılık, Durukan'la, Milliyet gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çakkalkurt'un "terör örgütünün propagandasını yaptıkları" gerekçesiyle 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

Savcılık, Durukan ile Çakkalkurt'un, alacakları hapis cezası süresince seçme ve seçilme hakları dahil çeşitli haklarından yoksun bırakılmalarını da talep etti.

Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre; düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü bulunmasına rağmen, Kalkan'ın şiddete çağrı içeren görüşlerinin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğinin belirtildiği iddianamede, haber sahibi sıfatıyla Durukan'ın, sorumlu sıfatıyla Çakkalkurt'un yargılanması gerektiği vurgulandı.


Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri