Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğan yazarları yalan haberde birinci

14.09.2009 01:38
Hangi köşe yazarının doğru yazdığı hangi yazının tekzip edildiğini bilmek artık mümkün. Bu konuda tüm yazarlar tek tek takip ediliyor.
Dinçer Gökçe'nin haberi/CAFESİYASET.COM

Son bir yıldan bu yana, gazete haberleri ve köşe yazarlarının yazdığı yazılar mercek altına alınıyor. Hangi haber veya yazı yalan bilgi içermiş, hangi haber veya yazı tekzip edilmiş veya hangi haber düzeltme girilmiş tek tek takip ediliyor.

"Medya Tekzip Merkezi" medyaya yer alan tüm yazarların köşe yazarlarını 2008 Ağustos ayından bu yana mercek altına alıyor. Buna göre tüm gazetelerde yazan köşe yazarlarından hangisinin köşesinde yalan habere yer verdiği hangi yazının tekzip edildiği yine hangi yazının düzeltme yazısı girdiği gibi tüm ayrıntılar rapor ediliyor.

Cafesiyaset'in, "Medya Tekzip Merkezi" verilerinden derlediği bilgilere göre bu alandaki rekor Yeni Çağ gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar'da. Önkibar, son bir yıllık dönemde toplam 9 sayısı ile rekoru elinde tutuyor. Yazarın 6 yazısı tekzip edilirken 3 yazıda da düzeltme girildi.

Önkibar'ı takip eden köşe yazarı ise Hürriyet yazarı Ahmet Hakan. Ahmet Hakan toplamda 5 sayısına ulaşmış durumda. Yazarın 2 yazısı tekzip edilirken 3 yazısında da düzeltme girilmiş. Ahmet Hakan'ın hemen arkasında ise Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün olduğu görülüyor. Özkök'ün yazılarından biri (1) yalan haber kategorisinde yer alırken 2 yazısında da düzeltme girildiği görülüyor.

Ertuğrul Özkö'ü izleyen yazar ise Sabah Yazarı Bülent Cankurt. Yazarın (bir) 1 yazısı yalan haber kategorisinde yer alırken 2 yazısının da düzeltme girildiği görülüyor.

Cankurt'u da Taraf yazarı Rasim Ozan Kütahyalı izliyor. Yazarın 3 yazısının tekzip edildiği görülüyor.

Doğan yazarları 'yalan haber'de birinci!

Yine raporda elde edilen bir başka veri ise yazılarda yer verilen yalan haber bilgisi. Bu konuda 2 yazar 2 yazıları ile başı çekiyor. Bunlar, Hürriyet yazarı Yalçın Doğan ve Bugün yazarı Nuh Gönültaş. Her iki yazarın da 2 yazısında yalan haber bilgisinin olduğu görülüyor.

Yine yaptığımız hesaplamalara göre toplam yalan bilgi içieren yazı sayısı 18� Söz konusu yazıların yer aldığıgazeteler ve mensup oldukları medya grupları incelendiğinde önemli sonuçlar ortaya çıkıyor. Buna göre toplam 17 yalan bilgi içeren yazının 11'i Doğan Medya Grubu (Hürriyet, Milliyet, Referans, Vatan, Posta) bünyesinde yer alan gazetelerin yazarlarınca yazıldığı görülüyor. Çalık Grubu ( Sabah) yazarları 3 yalan habere, Ciner Grubu yazarları (Gazete Habertürk) 2 yalan habere imza atarken, İpek Grubu (Bugün) ise Nuh Gönültaş'ın kalemiden 2 yalan habere yer verildiği görüldü yazılarında.

Yine yazarlardan ağırlıklı bir kesimin sadece yazılarında bir (1) tek düzeltme girdikleri görüldü.

KAYNAK;CAFESİYASET COM
Bu haber toplam 7268 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri